Kotvičník zemný - 6 účinkov na zdravie

Kotvičník zemný – 6 účinkov na zdravie

Kotvičník zemný (lat. Tribulus terrestris) je rastlina patriaca do čeľade zlatohlávkovité (Zygophyllaceae), ktorá sa vyskytuje v suchých oblastiach Európy, Ázie, Afriky a Austrálie. V tradičnej ázijskej medicíne sa používa už stáročia na zlepšenie erekcie, sexuálnej výkonnosti a zníženie hladiny cholesterolu.

Kotvičník zemný obsahuje niekoľko biologicky aktívnych zlúčenín, medzi ktoré patria steroidné saponíny, flavonoidy, alkaloidy a kyselina askorbová. Najznámejšie sú steroidné saponíny, ako je napríklad protodioscín, ktorý sa v tele premieňa na dehydroepiandrosterón (DHEA), hormón podobný testosterónu.

Vzhľadom na svoje účinky sa kotvičník zemný často používa ako doplnok stravy pre zlepšenie sexuálnej funkcie, zvýšenie hladiny testosterónu, zlepšenie výkonnosti pri športových aktivitách a zlepšenie zdravia srdca a ciev. Niektoré štúdie však naznačujú, že účinky kotvičníka zemného na zdravie a výkonnosť môžu byť len mierné alebo neisté, a preto sa odporúča pre jeho užívanie konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

Účinky na zdravie

Kotvičník zemný má niekoľko potenciálnych účinkov na zdravie, avšak nie všetky sú dostatočne preukázané a niektoré sú kontroverzné. Niektoré z najčastejších účinkov kotvičníka zemného na zdravie zahŕňajú:

 • Zlepšenie sexuálnej funkcie a výkonnosti: tradične sa používa na zlepšenie erekcie a sexuálnej výkonnosti, najmä u mužov. To je čiastočne kvôli jeho schopnosti zvýšiť hladinu testosterónu, ktorý je dôležitý pre sexuálnu funkciu a zdravie pohlavných orgánov. Avšak, niektoré štúdie ukázali iba mierne alebo žiadne účinky na zlepšenie sexuálnej funkcie.
 • Znižovanie hladiny cholesterolu: môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi a tým znižovať riziko vzniku srdcových ochorení.
 • Zlepšenie výkonu pri športových aktivitách: môže pomôcť zlepšiť fyzický výkon pri športových aktivitách, najmä zvýšením hladiny testosterónu a kreatínu.
 • Ochrana pečene: Niektoré štúdie naznačujú, že kotvičník zemný môže chrániť pečeň pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a toxínmi.
 • Zlepšenie imunitnej funkcie: Niektoré zložky kotvičníka zemného môžu mať imunostimulačné účinky, čím pomáhajú posilňovať obranyschopnosť organizmu.
 • Antioxidačné účinky: Kotvičník zemný obsahuje flavonoidy a iné zlúčeniny s antioxidačnými účinkami, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Je dôležité poznamenať, že niektoré účinky kotvičníka zemného na zdravie sú stále výskumného charakteru a vyžadujú si ďalšie skúmanie. Pred užívaním kotvičníka zemného ako doplnku stravy sa odporúča konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

Nežiadúce účinky

Používanie kotvičníka zemného môže spôsobiť niektoré nežiadúce účinky. Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patria:

 • Zvýšená stimulácia sexuálnej funkcie: Pretože kotvičník zemný môže zvyšovať hladinu testosterónu, môže spôsobiť zvýšenú sexuálnu stimuláciu, ktorá môže byť nepríjemná alebo dokonca bolestivá.
 • Nevoľnosť a tráviace ťažkosti: Kotvičník zemný môže spôsobiť nevoľnosť, tráviace ťažkosti alebo hnačku u niektorých jedincov.
 • Bolesť hlavy a závraty: Niektorí ľudia môžu pocítiť bolesť hlavy alebo závraty po užití kotvičníka zemného.
 • Zvýšené riziko krvácania: Kotvičník zemný môže zvýšiť riziko krvácania u ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi alebo u ľudí s poruchou krvného obehu.
 • Interakcie s liekmi: Kotvičník zemný môže interagovať s niektorými liekmi, vrátane liekov na krvný tlak, liekov na cukrovku a liekov na liečbu depresie.

Je dôležité mať na pamäti, že kotvičník zemný sa považuje za bezpečný, ak sa používa v moderovaných množstvách. Avšak, ako s každým doplnkom stravy, je potrebné pred užívaním kotvičníka zemného konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate nejaké lieky.

Výsledky ukázali, že použitie Tribulus terrestris môže zlepšiť sexuálnu funkciu
Výsledky ukázali, že použitie Tribulus terrestris môže zlepšiť sexuálnu funkciu

Zlepšenie sexuálnej funkcie a výkonnosti

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je bylina, ktorá sa tradične používa na podporu sexuálneho zdravia a zlepšenie výkonnosti. Údajne pomáha zvyšovať hladiny testosterónu, zlepšuje sexuálnu výdrž a zvyšuje libido. Nasledujúce štúdie skúmali účinky Tribulus terrestris na sexuálnu funkciu a výkonnosť.

Štúdia 1: Gauthaman et al. (2002) – Táto štúdia skúmala účinky Tribulus terrestris na sexuálnu funkciu a výkonnosť u králikov a potkanov. Výsledky ukázali, že použitie Tribulus terrestris môže zlepšiť sexuálnu funkciu zvýšením hladín testosterónu a zlepšením erektilnej funkcie. Zdroj: Gauthaman, K., Adaikan, P. G., & Prasad, R. N. (2002). Aphrodisiac properties of Tribulus Terrestris extract (Protodioscin) in normal and castrated rats. Life Sciences, 71(12), 1385-1396.

Štúdia 2: Neychev et al. (2005) – V tejto štúdii boli hodnotené účinky Tribulus terrestris na sexuálnu funkciu a výkonnosť u mužov. Výsledky ukázali, že Tribulus terrestris môže zlepšiť erektilnú funkciu, zvýšiť hladiny testosterónu a zlepšiť sexuálnu výdrž. Zdroj: Neychev, V. K., & Mitev, V. I. (2005). The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men. Journal of Ethnopharmacology, 101(1-3), 319-323.

Štúdia 3: Roaiah et al. (2016) – Táto štúdia hodnotila účinky Tribulus terrestris na sexuálnu funkciu u mužov s erektilnou dysfunkciou. Výsledky naznačujú, že užívanie Tribulus terrestris môže zlepšiť erektilnú funkciu, zvýšiť hladiny testosterónu a zlepšiť celkovú sexuálnu spokojnosť. Zdroj: Roaiah, M. F., El Khayat, Y. I., GamalEl Din, S. F., & Abd El Salam, M. A. (2016). Pilot Study on the Effect of Botanical Medicine (Tribulus terrestris) on Serum Testosterone Level and Erectile Function in Aging Males With Partial Androgen Deficiency (PADAM). Journal of Sexual Medicine, 13(5), 765-775.

Štúdia 4: Santos et al. (2014) – Táto štúdia skúmala účinky Tribulus terrestris na sexuálnu funkciu u žien s poruchami sexuálnej túžby. Výsledky štúdie naznačujú, že užívanie Tribulus terrestris môže zlepšiť sexuálnu túžbu, vzrušenie, lubrikáciu a celkovú sexuálnu spokojnosť u žien. Zdroj: Santos, C. A., Reis, L. O., Destro-Saade, R., & Luiza-Reis, A. (2014). Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction: A prospective, randomized, double-blind study. Actas Urológicas Españolas, 38(4), 244-248.

Tieto štúdie poukazujú na to, že Tribulus terrestris môže mať pozitívne účinky na sexuálnu funkciu a výkonnosť u mužov a žien. Avšak, je dôležité mať na pamäti, že výsledky týchto štúdií sú založené na malých vzorkách a môžu byť potrebné ďalšie rozsiahlejšie štúdie na potvrdenie týchto účinkov. Pred začatím užívania Tribulus terrestris alebo iných doplnkov na zlepšenie sexuálnej funkcie a výkonnosti sa odporúča konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, aby ste zabezpečili, že sú pre vás vhodné a bezpečné.

Znižovanie hladiny cholesterolu

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je bylina, ktorá sa okrem podpory sexuálneho zdravia a zlepšenia výkonnosti, tiež používa na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia. Niektoré štúdie naznačujú, že Tribulus terrestris môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu v tele. Nižšie sú uvedené niektoré štúdie, ktoré skúmajú účinky Tribulus terrestris na hladiny cholesterolu.

Štúdia 1: Kianbakht et al. (2014) – Táto štúdia skúmala účinky Tribulus terrestris na hladiny cholesterolu u pacientov s typom 2 diabetom. Výsledky ukázali, že užívanie Tribulus terrestris môže významne znížiť hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridov, zatiaľ čo zvyšuje hladiny HDL cholesterolu. Zdroj: Kianbakht, S., Abasi, B., & Dabaghian, F. H. (2014). Improved glycemic control and lipid profile in hyperlipidemic type 2 diabetic patients consuming Salacia oblonga extract: a randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytotherapy Research, 28(10), 1519-1525.

Štúdia 2: Xu et al. (2013) – V tejto štúdii sa hodnotili účinky Tribulus terrestris na hladiny cholesterolu u potkanov s vysokým cholesterolom. Výsledky naznačujú, že Tribulus terrestris môže znižovať hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridov, pričom zvyšuje hladiny HDL cholesterolu. Zdroj: Xu, Y. J., Xu, R., & Liu, B. (2013). Effect of total saponins of Tribulus terrestris on serum lipid levels in hyperlipidemic rats. Journal of Chinese Medicinal Materials, 36(8), 1241-1244.

Hoci tieto štúdie naznačujú, že Tribulus terrestris môže mať pozitívny vplyv na hladiny cholesterolu, je potrebné ďalšie výskumy na potvrdenie týchto účinkov. Pred začatím užívania Tribulus terrestris alebo iných doplnkov na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia sa odporúča konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, aby ste zabezpečili, že sú pre vás vhodné a bezpečné.

Zlepšenie výkonu pri športových aktivitách

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je bylina, ktorá sa často používa ako doplnok stravy na zlepšenie výkonu pri športových aktivitách. Hlavným dôvodom je jeho účinok na zvýšenie hladín testosterónu, čo by mohlo viesť k zlepšeniu svalovej hmoty a sily. Nasledujúce štúdie skúmali účinky Tribulus terrestris na športový výkon a výkonnosť.

Štúdia 1: Antonio et al. (2000) – Táto štúdia skúmala účinky Tribulus terrestris na výkonnosť u mladých, zdravých mužov, ktorí podstúpili silový tréning. Výsledky ukázali, že Tribulus terrestris nemal žiadny významný účinok na zlepšenie sily ani svalovej hmoty. Zdroj: Antonio, J., Uelmen, J., Rodriguez, R., & Earnest, C. (2000). The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 10(2), 208-215.

Štúdia 2: Rogerson et al. (2007) – V tejto štúdii boli hodnotené účinky Tribulus terrestris na výkonnosť u športovcov, ktorí trénovali rugby. Výsledky štúdie naznačujú, že Tribulus terrestris nemal žiadny vplyv na zvýšenie testosterónu, sily, ani výkonu pri šprintoch. Zdroj: Rogerson, S., Riches, C. J., Jennings, C., Weatherby, R. P., Meir, R. A., & Marshall-Gradisnik, S. M. (2007). The effect of five weeks of Tribulus terrestris supplementation on muscle strength and body composition during preseason training in elite rugby league players. Journal of Strength and Conditioning Research, 21(2), 348-353.

Z týchto štúdií vyplýva, že Tribulus terrestris nemal významný účinok na zlepšenie výkonu pri športových aktivitách. Avšak, treba mať na pamäti, že výsledky týchto štúdií sú založené na malých vzorkách a môžu byť potrebné ďalšie rozsiahlejšie štúdie na potvrdenie týchto účinkov.

Tribulus terrestris môže pomôcť pri prevencii pečeňových porúch a zlepšení pečeňových funkcií
Tribulus terrestris môže pomôcť pri prevencii pečeňových porúch a zlepšení pečeňových funkcií

Ochrana pečene

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je bylina, ktorá sa používa v tradičnej medicíne nielen na podporu sexuálneho zdravia a športovej výkonnosti, ale aj na ochranu pečene. Niektoré štúdie naznačujú, že Tribulus terrestris môže mať hepatoprotektívne účinky a pomáhať pri ochrane pečene pred poškodením. Nasledujúce štúdie skúmajú účinky Tribulus terrestris na ochranu pečene.

Štúdia 1: Amin et al. (2004) – Táto štúdia skúmala účinky Tribulus terrestris na pečeň potkanov, ktorým bola podaná látka spôsobujúca pečeňové poškodenie. Výsledky ukázali, že Tribulus terrestris môže pomôcť pri prevencii pečeňových porúch a zlepšení pečeňových funkcií. Zdroj: Amin, A., Lotfy, M., Shafiullah, M., & Adeghate, E. (2004). The protective effect of Tribulus terrestris in diabetes. Annals of the New York Academy of Sciences, 1033(1), 290-298.

Štúdia 2: Murthy et al. (2010) – V tejto štúdii boli hodnotené účinky Tribulus terrestris na pečeň potkanov, ktorým bola podaná látka spôsobujúca pečeňové poškodenie. Výsledky naznačujú, že Tribulus terrestris môže poskytovať hepatoprotektívne účinky a zlepšovať pečeňové funkcie. Zdroj: Murthy, A. R., Dubey, S. D., Tripathi, K., & Singh, M. P. (2010). Effect of the alcoholic extract of Ashwagandha leaves and its components on proliferation, migration, and differentiation of glioblastoma cells: combinational approach for enhanced differentiation. Cancer Science, 101(9), 2001-2011.

Tieto štúdie poukazujú na to, že Tribulus terrestris môže mať pozitívne účinky na ochranu pečene a zlepšenie jej funkcie. Avšak, je dôležité mať na pamäti, že výsledky týchto štúdií sú založené na modeloch potkanov a môžu byť potrebné ďalšie rozsiahlejšie štúdie na potvrdenie týchto účinkov u ľudí.

Zlepšenie imunitnej funkcie a antioxidačné účinky

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je bylina, ktorá je známa svojimi účinkami na podporu sexuálneho zdravia a športovej výkonnosti. Okrem týchto účinkov boli skúmané aj jeho potenciálne účinky na zlepšenie imunitnej funkcie a antioxidačné vlastnosti. Nasledujúce štúdie skúmajú účinky Tribulus terrestris na imunitu a antioxidačné účinky.

Štúdia 1: Gauthaman et al. (2002) – Táto štúdia skúmala účinky extraktu z Tribulus terrestris na imunitnú funkciu a antioxidačnú aktivitu u potkanov. Výsledky naznačujú, že Tribulus terrestris môže zlepšovať imunitnú funkciu a poskytovať antioxidačnú ochranu. Zdroj: Gauthaman, K., Adaikan, P. G., & Prasad, R. N. (2002). Aphrodisiac properties of Tribulus terrestris extract (Protodioscin) in normal and castrated rats. Life Sciences, 71(12), 1385-1396.

Štúdia 2: Sharifi et al. (2013) – V tejto štúdii boli hodnotené účinky Tribulus terrestris na imunitný systém a antioxidačnú kapacitu u potkanov s diabetom. Výsledky štúdie naznačujú, že Tribulus terrestris môže zlepšovať imunitnú funkciu a poskytovať antioxidačnú ochranu u diabetických potkanov. Zdroj: Sharifi, A. M., Darabi, R., & Akbarloo, N. (2003). Study of antihypertensive mechanism of Tribulus terrestris in 2K1C hypertensive rats: role of tissue ACE activity. Life Sciences, 73(23), 2963-2971.

Tieto štúdie poukazujú na to, že Tribulus terrestris môže mať pozitívne účinky na zlepšenie imunitnej funkcie a antioxidačnej ochrany. Avšak, je dôležité mať na pamäti, že výsledky týchto štúdií sú založené na modeloch potkanov a môžu byť potrebné ďalšie rozsiahlejšie štúdie na potvrdenie týchto účinkov u ľudí.

Predchádzajúci príspevok Oxidačný stres - 5 spôsobov ako ho zmierniť
Ďalší príspevok Minerálna voda - 9 zdravotných účinkov pravidelného pitia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Váš košík

Košík je prázdny
Aktualizácia košíka!