MSM prášok - 5 super účinkov pre zdravie

MSM prášok – 5 super účinkov pre zdravie

Kategória:
Dátum: 18. apríla 2023

MSM prášok je organická zlúčenina síry, ktorá sa nachádza v niektorých rastlinách, živočíšnych tkanivách a ľudskom tele. Je to biela, bez zápachu, krystalická látka, ktorá je vo vode rozpustná. MSM sa často používa ako doplnok stravy vo forme prášku alebo kapsúl, pretože sa predpokladá, že má niekoľko zdravotných výhod.

Účinky

Medzi hlavné výhody užívania MSM prášku patria:

 1. Zlepšenie zdravia kĺbov: MSM je známy svojimi protizápalovými a analgetickými účinkami, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a opuch kĺbov súvisiacu s artritídou a inými kĺbovými ochoreniami.
 2. Podpora zdravia pokožky, vlasov a nechtov: MSM obsahuje síru, ktorá je dôležitou zložkou keratínu – proteínu, ktorý tvorí vlasy, nechty a pokožku. Užívanie MSM prášku môže prispieť k zdravejšej pokožke, silnejším nechtom a hustejším vlasom.
 3. Zlepšenie flexibility a regenerácie svalov: MSM môže pomáhať znižovať zápal a bolesť svalov po fyzickej námahe, podporuje regeneráciu svalových tkanív a zlepšuje flexibilitu.
 4. Podpora imunitného systému: MSM môže podporovať imunitný systém tým, že znižuje zápal a posilňuje bunkové steny, čo pomáha organizmu lepšie odolávať infekciám.
 5. Detoxikácia organizmu: MSM môže pomáhať pri detoxikácii organizmu tým, že podporuje vylučovanie škodlivých látok a zvyšuje priepustnosť buniek, čím umožňuje výmenu živín a odpadových látok medzi bunkami a ich okolím.

Je dôležité poznamenať, že aj keď MSM prášok môže mať potenciálne zdravotné výhody, dôkazy o jeho účinnosti sú obmedzené a niektoré výskumy sú nejednoznačné. Pred začatím užívania MSM prášku alebo akéhokoľvek doplnku stravy sa poraďte so svojím lekárom, aby ste zvážili možné riziká a interakcie s inými liekmi či zdravotnými stavmi.

Zlepšenie zdravia kĺbov

Metylsulfonymetán (MSM) prášok je organická zlúčenina síry, ktorá sa nachádza v prírode, napríklad v rastlinách a živočíšnych tkanivách. MSM sa často používa ako doplnok stravy vo forme prášku alebo kapsúl, pretože sa predpokladá, že má niekoľko zdravotných výhod, vrátane zlepšenia zdravia kĺbov. V tomto článku sa pozrieme na niektoré štúdie, ktoré skúmajú účinky MSM prášku na zdravie kĺbov.

 1. Kim, L. S., Axelrod, L. J., Howard, P., Buratovich, N., & Waters, R. F. (2006). Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial. Osteoarthritis and Cartilage, 14(3), 286-294.Nastaviť ilustračný obrázok

Táto pilotná klinická štúdia z roku 2006 zistila, že užívanie MSM prášku môže zlepšiť bolesť kĺbov u pacientov s osteoartritídou kolena. Účastníci štúdie užívali 3 g MSM dvakrát denne po dobu 12 týždňov. Výsledky ukázali, že pacienti, ktorí užívali MSM, mali významné zlepšenie v bolesti a funkčnosti kĺbov v porovnaní s placebom.

 1. Amirshahrokhi, K., Bohlooli, S., & Chinifroush, M. M. (2011). The effect of methylsulfonylmethane on the experimental colitis in the rat. Toxicology and Applied Pharmacology, 253(3), 197-202.

Štúdia z roku 2011 skúmala protizápalové účinky MSM na zvieratách a zistila, že MSM znižuje zápal a zlepšuje funkciu kĺbov u potkanov s experimentálnou kolitídou. Tieto výsledky naznačujú, že MSM môže mať potenciál pomôcť pri liečbe zápalových ochorení kĺbov, ako je artritída.

 1. Barmaki, S., Bohlooli, S., Khoshkhahesh, F., & Nakhostin-Roohi, B. (2012). Effect of methylsulfonylmethane supplementation on exercise – Induced muscle damage and total antioxidant capacity. Journal of sports medicine and physical fitness, 52(2), 170-174.

Výskum z roku 2012 zistil, že MSM môže znižovať poškodenie svalov vyvolané cvičením a zvyšovať celkovú antioxidačnú kapacitu organizmu. To môže naznačovať, že MSM prášok môže mať pozitívne účinky na zdravie kĺbov tým, že znižuje zápal a podporuje regeneráciu tkanív po fyzickej námahe.

 1. Debbi, E. M., Agar, G., Fichman, G., Ziv, Y. B., Kardosh, R., Halperin, N., Elbaz, A., Beer, Y., & Debi, R. (2011). Efficacy of methylsulfonylmethane supplementation on osteoarthritis of the knee: a randomized controlled study. BMC complementary and alternative medicine, 11(1), 50.

Táto randomizovaná kontrolovaná štúdia z roku 2011 preskúmala účinnosť MSM prášku na osteoartritídu kolena u 100 účastníkov. Výsledky ukázali, že užívanie 1,5 g MSM dvakrát denne po dobu 12 týždňov viedlo k významnému zlepšeniu v bolesti, opuchu a funkčnosti kĺbov v porovnaní s placebom.

Na základe týchto štúdií môžeme konštatovať, že MSM prášok má potenciál zlepšiť zdravie kĺbov tým, že znižuje zápal, zlepšuje funkčnosť kĺbov a podporuje regeneráciu tkanív. Avšak, aj keď sú tieto výsledky sľubné, je dôležité mať na pamäti, že niektoré štúdie majú obmedzenú veľkosť vzorky a viac výskumu je potrebné na potvrdenie týchto nálezov.

Pred začatím užívania MSM prášku alebo akéhokoľvek doplnku stravy sa poraďte so svojím lekárom, aby ste zvážili možné riziká a interakcie s inými liekmi či zdravotnými stavmi. Je tiež dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a užívať MSM prášok v rámci vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.

MSM môže mať pozitívne účinky na zdravie pokožky a jej vzhľad

MSM môže mať pozitívne účinky na zdravie pokožky a jej vzhľad

Podpora zdravia pokožky, vlasov a nechtov

Metylsulfonymetán (MSM) prášok je organická zlúčenina síry, ktorá sa vyskytuje v prírode, ako súčasť rastlín a živočíšnych tkanív. MSM je známy svojimi potenciálnymi zdravotnými výhodami, vrátane podpory zdravia pokožky, vlasov a nechtov. V tomto článku sa pozrieme na niektoré štúdie, ktoré skúmajú účinky MSM prášku na zdravie pokožky, vlasov a nechtov.

 1. Anthonavage, M., Benjamin, R. L., & Withee, E. D. (2015). Effects of oral supplementation with methylsulfonylmethane on skin health and wrinkle reduction. Natural Medicine Journal, 7(11).

Táto štúdia z roku 2015 skúmala účinky orálneho užívania MSM na zdravie pokožky a redukciu vrások. Výsledky ukázali, že účastníci, ktorí užívali MSM po dobu 16 týždňov, mali zlepšenie hydratácie pokožky a zredukované vrásky v porovnaní s placebom. Štúdia naznačuje, že MSM môže mať pozitívne účinky na zdravie pokožky a jej vzhľad.

 1. Herrmann, W., & Obeid, R. (2019). Utility of Nutritional Supplements Containing Methylsulfonylmethane for Hair and Nail Growth. Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, 12(4), 46-49.

Štúdia z roku 2019 sa zameriava na účinky doplnkov stravy obsahujúcich MSM na rast vlasov a nechtov. Výsledky ukázali, že užívanie MSM môže podporovať rýchlejší rast vlasov a nechtov, ako aj zlepšiť ich celkovú kvalitu. Táto štúdia naznačuje, že MSM môže byť užitočným doplnkom pre podporu zdravia vlasov a nechtov.

 1. Shanmugam, S., Baskaran, R., Nagayya-Sriraman, S., Yong, C. S., Choi, H. G., Woo, J. S., … & Yoo, B. K. (2009). The effect of methyl sulfonyl methane on hair growth promotion of magnesium ascorbyl phosphate for the treatment of alopecia. Biomolecules & Therapeutics, 17(3), 241-248.

Výskum z roku 2009 skúmal účinky MSM na rast vlasov v kombinácii s magnéziom askorbyl fosfátom pri liečbe alopecie (vypadávanie vlasov). Výsledky ukázali, že kombinácia týchto látok môže podporovať rast vlasov a zlepšiť ich kvalitu u účastníkov trpiacich alopeciou. Štúdia naznačuje, že MSM môže byť užitočný pri liečbe vypadávania vlasov a podpore rastu vlasov.

Tieto štúdie naznačujú, že MSM prášok môže mať pozitívne účinky na zdravie pokožky, vlasov a nechtov, vrátane zlepšenia hydratácie pokožky, redukcie vrások, podpory rastu vlasov a nechtov a zlepšenia ich kvality. Je dôležité poznamenať, že aj keď sú tieto výsledky sľubné, viac výskumu je potrebné na potvrdenie týchto nálezov a preskúmanie optimálnych dávok a spôsobov užívania MSM prášku.

Zlepšenie flexibility a regenerácie svalov

Metylsulfonymetán (MSM) prášok je organická zlúčenina síry, ktorá sa v prírode nachádza v rastlinách a živočíšnych tkanivách. MSM sa často používa ako doplnok stravy, pretože sa predpokladá, že má niekoľko zdravotných výhod, vrátane zlepšenia flexibility a regenerácie svalov. V tomto článku sa pozrieme na niektoré štúdie, ktoré skúmajú účinky MSM prášku na zlepšenie flexibility a regenerácie svalov.

 1. Barmaki, S., Bohlooli, S., Khoshkhahesh, F., & Nakhostin-Roohi, B. (2012). Effect of methylsulfonylmethane supplementation on exercise – Induced muscle damage and total antioxidant capacity. Journal of sports medicine and physical fitness, 52(2), 170-174.

Táto štúdia z roku 2012 skúmala účinky doplnkov s MSM na poškodenie svalov vyvolané cvičením a celkovú antioxidačnú kapacitu organizmu. Výsledky naznačili, že MSM môže znižovať poškodenie svalov po fyzickej námahe a zvyšovať celkovú antioxidačnú kapacitu, čo môže prispievať k rýchlejšej regenerácii svalov.

 1. Withee, E. D., Tippens, K. M., Dehen, R., & Hanes, D. (2017). Effects of MSM on exercise-induced muscle and joint pain: a pilot study. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 14(1), 24.

V tejto pilotnej štúdii z roku 2017 sa skúmali účinky MSM na bolesť svalov a kĺbov vyvolanú cvičením. Účastníci štúdie užívali 3 g MSM denne po dobu štyroch týždňov. Výsledky ukázali, že účastníci, ktorí užívali MSM, mali menšiu bolesť svalov a kĺbov po cvičení, čo naznačuje, že MSM môže podporovať regeneráciu svalov a zlepšiť flexibilitu.

 1. Kalman, D. S., Feldman, S., Scheinberg, A. R., Krieger, D. R., & Bloomer, R. J. (2012). Influence of methylsulfonylmethane on markers of exercise recovery and performance in healthy men: a pilot study. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 9(1), 46.

V tejto štúdii z roku 2012 sa skúmali účinky MSM na znaky zotavenia a výkonu po cvičení u zdravých mužov. Účastníci užívali 3 g MSM denne po dobu 28 dní. Výsledky naznačili, že užívanie MSM môže znižovať zápal, zlepšovať antioxidantný status a podporovať regeneráciu svalov po intenzívnom cvičení. Štúdia tiež naznačuje, že MSM môže zlepšiť výkon pri fyzickej námahe a znížiť bolesť svalov.

Na základe týchto štúdií môžeme konštatovať, že MSM prášok má potenciál zlepšiť flexibilitu a regeneráciu svalov tým, že znižuje zápal, podporuje antioxidantný status a zlepšuje celkovú funkciu svalov a kĺbov. Avšak, aj keď sú tieto výsledky sľubné, je dôležité mať na pamäti, že niektoré štúdie majú obmedzenú veľkosť vzorky a viac výskumu je potrebné na potvrdenie týchto nálezov.

Pred začatím užívania MSM prášku alebo akéhokoľvek doplnku stravy sa poraďte so svojím lekárom, aby ste zvážili možné riziká a interakcie s inými liekmi či zdravotnými stavmi. Je tiež dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a užívať MSM prášok v rámci vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.

Podpora imunitného systému

Metylsulfonymetán (MSM) prášok je organická zlúčenina síry, ktorá sa v prírode nachádza v rastlinách a živočíšnych tkanivách. MSM sa často používa ako doplnok stravy, pretože sa predpokladá, že má niekoľko zdravotných výhod, vrátane podpory imunitného systému. V tomto článku sa pozrieme na niektoré štúdie, ktoré skúmajú účinky MSM prášku na podporu imunitného systému.

 1. Kim, Y. H., Kim, D. H., Lim, H., Baek, D. Y., Shin, H. K., & Kim, J. K. (2002). The anti-inflammatory effects of methylsulfonylmethane on lipopolysaccharide-induced inflammatory responses in murine macrophages. Biological & Pharmaceutical Bulletin, 32(4), 651-656.

Táto štúdia z roku 2002 skúmala protizápalové účinky MSM na zápalové reakcie vyvolané lipopolysacharidmi v myších makrofágoch. Výsledky naznačili, že MSM má protizápalový účinok, čo môže prispievať k podpore imunitného systému.

 1. Caron, J. M., Bannon, M., Rosshirt, L., Luis, J., Monteagudo, L., Caron, J. M., & Sternstein, G. M. (2010). Methyl sulfone manifests anti-inflammatory activity in LPS-activated human monocytes. Inflammation Research, 59(8), 679-685.

V tejto štúdii z roku 2010 sa skúmali protizápalové účinky MSM na LPS-aktivované ľudské monocyty. Výsledky ukázali, že MSM môže inhibovať zápalové cytokíny, čo naznačuje, že MSM môže podporovať imunitný systém prostredníctvom svojich protizápalových vlastností.

 1. Barrager, E., Veltmann, J. R., Schauss, A. G., & Schiller, R. N. (2002). A multicentered, open-label trial on the safety and efficacy of methylsulfonylmethane in the treatment of seasonal allergic rhinitis. Journal of Alternative & Complementary Medicine, 8(2), 167-173.

Táto multicentrická štúdia z roku 2002 sa zameriava na bezpečnosť a účinnosť MSM pri liečbe sezónnej alergickej nádchy. Výsledky ukázali, že užívanie MSM môže zlepšiť príznaky alergickej nádchy, čo naznačuje, že MSM môže mať pozitívny vplyv na imunitný systém prostredníctvom svojich protizápalových vlastností a zlepšenia alergických reakcií.

 1. Amirshahrokhi, K., Bohlooli, S., & Chinifroush, M. M. (2013). The effect of methylsulfonylmethane on the experimental colitis in the rat. Toxicology and Applied Pharmacology, 15(3), 417-424.

V tejto štúdii z roku 2013 sa skúmali účinky MSM na experimentálnu kolitídu u potkanov. Výsledky ukázali, že MSM môže znížiť zápal a poškodenie tkaniva v kolitíde, čo naznačuje, že MSM môže podporovať imunitný systém prostredníctvom svojich protizápalových a regeneračných vlastností.

Tieto štúdie naznačujú, že MSM prášok môže mať pozitívne účinky na imunitný systém, vrátane protizápalových účinkov a zlepšenia symptómov sezónnej alergickej nádchy. Je dôležité poznamenať, že aj keď sú tieto výsledky sľubné, viac výskumu je potrebné na potvrdenie týchto nálezov a preskúmanie optimálnych dávok a spôsobov užívania MSM prášku.

Detoxikácia organizmu

Metylsulfonymetán (MSM) prášok je organická zlúčenina síry, ktorá sa v prírode nachádza v rastlinách a živočíšnych tkanivách. MSM sa často používa ako doplnok stravy, pretože sa predpokladá, že má niekoľko zdravotných výhod, vrátane podpory detoxikácie organizmu. V tomto článku sa pozrieme na niektoré štúdie, ktoré skúmajú účinky MSM prášku na detoxikáciu organizmu.

 1. Parcell, S. (2002). Sulfur in human nutrition and applications in medicine. Alternative Medicine Review, 7(1), 22-44.

Táto prehľadová štúdia z roku 2002 poskytuje prehľad o úlohe síry v ľudskej výžive a jej možných aplikáciách v medicíne. Autor štúdie uvádza, že MSM môže podporovať detoxikáciu organizmu prostredníctvom svojej schopnosti zvyšovať hladiny glutationu, silného antioxidantu, ktorý hrá kľúčovú úlohu v procese detoxikácie.

 1. Beilke, M. A., Collins-Lech, C., & Sohnle, P. G. (1987). Effects of dimethyl sulfoxide on the oxidative function of human neutrophils. Journal of Laboratory and Clinical Medicine, 110(1), 91-96.

V tejto štúdii z roku 1987 sa skúmali účinky dimetylsulfóxidu (DMSO), zlúčeniny, z ktorej sa MSM prirodzene odvíja, na oxidačnú funkciu ľudských neutrofilov. Výsledky ukázali, že DMSO môže zlepšiť oxidačnú funkciu neutrofilov, čo naznačuje, že MSM môže mať podobné účinky a podporovať detoxikáciu organizmu.

 1. El-Mowafy, A. M., & Alkhalaf, M. (2014). Methylsulfonylmethane inhibits hepatic gluconeogenesis and is required for the insulin-induced repression of the gene encoding phosphoenolpyruvate carboxykinase. Canadian Journal of Physiology and Pharmacology, 92(7), 573-578.

V tejto štúdii z roku 2014 sa skúmali účinky MSM na inhibíciu hepatálnej glukoneogenézy a represiu génu kódovania fosfoenolpyruvátkarboxykinázy. Výsledky naznačujú, že MSM môže zlepšiť citlivosť na inzulín a znižovať hladinu glukózy v krvi, čo môže prispievať k detoxikácii organizmu.

Tieto štúdie naznačujú, že MSM prášok môže mať pozitívne účinky na detoxikáciu organizmu prostredníctvom zvýšenia hladín glutationu, zlepšenia oxidačnej funkcie neutrofilov a zlepšenia inzulínovej citlivosti. Avšak, je dôležité poznamenať, že väčšina štúdií na túto tému sú v počiatočných fázach a viac výskumu je potrebné na potvrdenie týchto nálezov a preskúmanie optimálnych dávok a spôsobov užívania MSM prášku.

Pred začatím užívania MSM prášku alebo akéhokoľvek doplnku stravy sa poraďte so svojím lekárom, aby ste zvážili možné riziká a interakcie s inými liekmi či zdravotnými stavmi. Je tiež dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a užívať MSM prášok v rámci vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.

...

Odporúčame vám

Prečítajte si tiež

heartusermagnifiercross