Éterické oleje sú aromatické látky, ktoré sa získavajú z rastlinných materiálov, ako sú kvety, listy, korene, semená a kôry rastlín. Tieto oleje majú silnú vôňu a sú veľmi koncentrované, čo znamená, že už malé množstvo oleja môže mať výrazný vplyv na našu pohodu a zdravie.
Éterické oleje sa používajú v aromaterapii a rôznych formách alternatívnej liečby na zlepšenie nálady, zmierňovanie stresu, podporu imunitného systému a liečbu rôznych ochorení. Tieto oleje sa môžu aplikovať na kožu, inhalovať alebo používať v difuzéroch.
Existuje mnoho potenciálnych účinkov pre zdravie, ktoré sa priraďujú používaniu éterických olejov. Tu sú niektoré z najčastejších účinkov, o ktorých sa hovorí:
Je dôležité mať na pamäti, že používanie éterických olejov nie je náhradou za tradičnú medicínu a pred použitím akýchkoľvek éterických olejov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo kvalifikovaným aromaterapeutom, najmä ak máte závažné zdravotné problémy alebo užívate akékoľvek lieky.
Aj keď používanie éterických olejov môže mať mnoho pozitívnych účinkov na zdravie a pohodu, môžu sa tiež vyskytnúť nežiadúce účinky. Tu sú niektoré z možných nežiadúcich účinkov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri používaní éterických olejov:
Je dôležité byť opatrný pri používaní éterických olejov a pred použitím akýchkoľvek éterických olejov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo kvalifikovaným aromaterapeutom, najmä ak máte závažné zdravotné problémy alebo užívate akékoľvek lieky.
Existuje mnoho druhov éterických olejov, ktoré sa používajú v aromaterapii a v rôznych formách alternatívnej liečby. Tu je niekoľko príkladov najčastejšie používaných éterických olejov a ich využitie:
Je dôležité mať na pamäti, že aj keď éterické oleje majú mnoho potenciálnych výhod pre zdravie a pohodu, nie sú náhradou za tradičnú medicínu. Pred použitím akýchkoľvek éterických olejov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo kvalifikovaným aromaterapeutom, najmä ak máte závažné zdravotné problémy alebo užívate akékoľvek lieky.
Éterické oleje sú koncentrované zložky z rastlín, ktoré majú širokú škálu terapeutických účinkov. Nasledujúce štúdie a referencie poskytujú zaujímavé informácie o účinkoch a využití éterických olejov:
Bakkali, F., Averbeck, S., Averbeck, D., & Idaomar, M. (2008). Biological effects of essential oils – A review. Food and Chemical Toxicology, 46(2), 446-475 link. Táto štúdia poskytuje prehľad biologických účinkov éterických olejov, vrátane ich antimikrobiálnych, antioxidačných, protizápalových a protirakovinových vlastností.
Ben-Arye, E., Dudai, N., Eini, A., Torem, M., Schiff, E., & Rakover, Y. (2011). Treatment of upper respiratory tract infections in primary care: a randomized study using aromatic herbs. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2011. Táto štúdia skúma účinky éterických olejov pri liečbe infekcií horných dýchacích ciest a zistila, že použitie aromatických bylín môže byť účinnou alternatívou k bežným liekom.
Halcón, L., & Milkus, K. (2004). Staphylococcus aureus and wounds: A review of tea tree oil as a promising antimicrobial. American Journal of Infection Control, 32(7), 402-408. Táto štúdia prehľadáva účinky čajovníkového éterického oleja na liečbu rán a jeho antimikrobiálne účinky proti Staphylococcus aureus.
Koulivand, P. H., Ghadiri, M. K., & Gorji, A. (2013). Lavender and the nervous system. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013. Táto štúdia sa zaoberá účinkami levanduľového éterického oleja na nervový systém a jeho potenciálne použitie pri liečbe úzkosti, depresie, nespavosti a iných nervových porúch.
Sienkiewicz, M., Łysakowska, M., Pastuszka, M., Bienias, W., & Kowalczyk, E. (2013). The potential of use basil and rosemary essential oils as effective antibacterial agents. Molecules, 18(8), 9334-9351. Táto štúdia skúma antimikrobiálne účinky éterických olejov z bazalky a rozmarínu a navrhuje ich potenciálne použitie ako účinné antibakteriálne činidlá.
Tieto štúdie a referencie sú len niektoré z mnohých prác