Pásový opar – 3 spôsoby liečby

Publikované 24. mája 2023
Prevencia chorôb a ochorenia
Pásový opar – 3 spôsoby liečby

Pásový opar, známy aj ako herpes zoster, je infekčné ochorenie spôsobené vírusom varicella zoster. Tento vírus je taktiež zodpovedný za ovčie kiahne, chorobu, ktorú väčšina ľudí prekoná v detstve. Aj keď sa ovčie kiahne po vyliečení z tela odstránia, vírus varicella zoster môže v tele zostávať v neaktívnom stave roky alebo dokonca desaťročia. Za určitých okolností, najmä v dôsledku stresu alebo oslabenej imunity, sa môže tento vírus reaktivovať a spôsobiť pásový opar.

Pásový opar je charakterizovaný bolestivými vyrážkami, ktoré sa zvyčajne rozprestierajú v pásu alebo páse okolo jednej strany tela, čo je základ pre jeho názov. Tieto vyrážky môžu byť intenzívne bolestivé a často sú sprevádzané ďalšími príznakmi ako je horúčka, únava a bolesť hlavy.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa odhaduje, že pásový opar postihne približne jednu tretinu ľudí počas ich života, pričom riziko sa zvyšuje s vekom. Napriek tejto vysoké frekvencii, mnoho ľudí nie je o tomto ochorení dobre informovaných, čo môže viesť k oneskoreným alebo nesprávnym diagnózam a nedostatočnej liečbe. Tento článok poskytne podrobný prehľad o pásovom opare, jeho príznakoch, liečbe a prevencii.

Príčiny

Pásový opar je spôsobený vírusom varicella zoster, rovnakým vírusom, ktorý spôsobuje ovčie kiahne. Ovčie kiahne sú bežné detské ochorenie, ktoré sa prenáša vzdušnou cestou alebo priamym kontaktom s infikovanou osobou. Po prekonaní tohto ochorenia vírus zostáva v tele, konkrétne v nervových bunkách, kde je v neaktívnom stave. To znamená, že aj keď sa človek uzdraví z ovčích kiahní, stále v tele nosí vírus, ktorý môže kedykoľvek spôsobiť pásový opar.

Reaktivácia vírusu varicella zoster, ktorá vedie k výskytu pásového oparu, sa zvyčajne deje v dôsledku poklesu imunitnej obrany organizmu. Tento pokles môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane veku, stresu, určitých ochorení, ktoré oslabujú imunitný systém, alebo užívaním liekov, ktoré potláčajú imunitný systém, ako sú napríklad imunosupresíva používané po transplantáciách.

Keď je imunitný systém oslabený, vírus sa môže začať množiť a cestovať pozdĺž nervových vlákien do kože, kde spôsobuje charakteristické príznaky pásového oparu. Je dôležité poznamenať, že aj keď je pásový opar infekčný, prenáša sa z človeka na človeka len v prípade, že druhá osoba nemala ovčie kiahne alebo nebola očkovaná proti nim. V takom prípade sa prenáša vírus, ale novoinfikovaná osoba dostane ovčie kiahne, nie pásový opar.

Po bolestiach sa často objavia červené alebo purpurové vyrážky ktoré sa môžu rozšíriť po jednej strane tela alebo tváre často v páse alebo pásovom tvare

Po bolestiach sa často objavia červené alebo purpurové vyrážky ktoré sa môžu rozšíriť po jednej strane tela alebo tváre často v páse alebo pásovom tvare

Príznaky

Príznaky pásového oparu môžu byť rôzne a závisia od jednotlivca. Najčastejšie sa však vyskytujú nasledujúce:

  1. Bolesť, pocit pálenia, mravenčenie alebo necitlivosť na koži: Toto je často jeden z prvých príznakov, ktoré sa vyskytujú ešte predtým, než sa objavia vyrážky. Bolesť môže byť miernej až intenzívnej a môže trvať niekoľko dní.
  2. Vyrážky: Po bolestiach sa často objavia červené alebo purpurové vyrážky, ktoré sa môžu rozšíriť po jednej strane tela alebo tváre, často v páse alebo pásovom tvare, ktoré môžete uvidieť pomocou zrkadla. Tieto vyrážky sa potom premenia na pľuzgiere, ktoré sa naplnia tekutinou a neskôr sa prelomia a vysušia.
  3. Iné príznaky: Okrem bolesti a vyrážok môžu pacienti trpieť aj ďalšími príznakmi, ako je horúčka, únava, bolesť hlavy, svrbenie alebo citlivosť na dotyk na postihnutej oblasti.

Je dôležité poznamenať, že príznaky pásového oparu sa môžu líšiť od človeka k človeku. Niektorí ľudia môžu mať iba miernu bolesť a niektoré malé vyrážky, zatiaľ čo iní môžu mať intenzívne bolesti a veľké oblasti postihnuté vyrážkami. Zároveň môže existovať časový odstup medzi príznakmi, napríklad bolesť alebo pálenie môže predchádzať vyrážkam o niekoľko dní. Rovnako je dôležité vedieť, že aj keď príznaky môžu byť veľmi nepohodlné, väčšina ľudí sa úplne uzdraví.

Diagnostika

Diagnóza pásového oparu sa zvyčajne stanovuje na základe klinického obrazu, teda príznakov, ktoré pacient prezentuje. Vzhľad a rozloženie vyrážok, spolu s príznakmi ako bolesť, môžu byť pre lekára často dostatočné na potvrdenie diagnózy.

Ak je prípad nejasný alebo podozrivý, lekár môže použiť laboratórne testy na potvrdenie diagnózy. Tieto môžu zahŕňať:

  1. PCR test (Polymerázová reťazová reakcia): Tento test detekuje DNA vírusu varicella zoster v vzorke kože alebo tekutiny z pľuzgiera. Je to veľmi citlivý a špecifický test, ktorý môže rýchlo a presne identifikovať vírus.
  2. Testy na protilátky: Tieto testy môžu zistiť, či v tele prebieha aktívna infekcia vírusom varicella zoster. Avšak, nemusia byť vždy spoľahlivé, pretože úroveň protilátok môže byť zvýšená aj v iných stavoch.

Diagnostika pásového oparu môže byť zložitá v niektorých situáciách. Napríklad, ak sa príznaky objavia na neobvyklom mieste alebo ak sú mierne, môže sa diagnóza oneskoriť alebo môže byť nesprávna. Navyše, niektoré ďalšie kožné ochorenia, ako napríklad ekzém, psoriáza, alebo alergická reakcia, môžu byť nesprávne diagnostikované ako pásový opar. Preto je dôležité, aby lekár vykonal dôkladné vyšetrenie a v prípade potreby použil laboratórne testy.

Liečba

Liečba pásového oparu je zameraná na zmiernenie príznakov a skrátenie trvania ochorenia. Kľúčovými komponentmi liečby sú antivírusové lieky, lieky na bolesť a starostlivosť o kožu.

  1. Antivírusové lieky: Antivírusové lieky, ako je acyklovir, valacyklovir a famciklovir, sú často predpísané na liečbu pásového oparu. Tieto lieky fungujú tým, že blokujú replikáciu vírusu varicella zoster, čím skracujú trvanie ochorenia a znižujú pravdepodobnosť komplikácií. Je dôležité začať s týmito liekmi čo najskôr po výskyte príznakov, ideálne do 72 hodín, pre maximálnu účinnosť.
  2. Lieky na bolesť: Bolesť spôsobená pásovým oparom môže byť značná a môže sa stať chronickou, a preto je jej správne zvládanie kľúčové. K dispozícii sú rôzne lieky na bolesť, vrátane nesteroidových protizápalových liekov (NSAID), kortikosteroidov, lokálnych anestetík a v niektorých prípadoch aj opioidov.
  3. Starostlivosť o kožu: Správna starostlivosť a doplnky stravy na kožu môžu pomôcť zmierniť príznaky, ako je svrbenie a bolesť, a môže tiež pomôcť predchádzať sekundárnym infekciám. Môže to zahŕňať použitie mäkkých, chladivých kompresií a mierne antiseptické krémy alebo masti.

Vedľajšie účinky liečby sú zväčša mierne a môžu zahŕňať nevoľnosť, hnačku alebo bolesti hlavy pri antivírusových liekoch a žalúdočné problémy alebo ospalosť pri liekoch na bolesť. Vždy je dôležité konzultovať možné vedľajšie účinky s lekárom pred začatím liečby.

Napriek dostupnej liečbe je dôležité pripomenúť, že najlepšou obranou proti pásovemu oparu je prevencia, konkrétne očkovanie proti vírusu varicella zoster.

Očkovanie je najúčinnejším spôsobom prevencie pásového oparu

Očkovanie je najúčinnejším spôsobom prevencie pásového oparu

Prevencia

  1. Očkovanie: Očkovanie je najúčinnejším spôsobom prevencie pásového oparu. Existujú dve hlavné vakcíny, ktoré sa používajú na prevenciu vírusu varicella zoster: vakcína proti planým neštovicam (pre deti a dospelých, ktorí nikdy nemali plané neštovice) a vakcína proti pásovemu oparu (pre dospelých, najmä pre tých starších ako 50 rokov). Tieto vakcíny môžu výrazne znížiť riziko výskytu pásového oparu a sú považované za bezpečné.
  2. Zdravý životný štýl: Udržiavanie zdravého životného štýlu môže tiež pomôcť posilniť imunitný systém a znížiť riziko výskytu pásového oparu. To zahŕňa vyváženú stravu, pravidelné cvičenie, dostatok spánku a správa stresu.
  3. Opatrnosť pri kontakte s infikovanými osobami: Osoby, ktoré nikdy nemali plané neštovice alebo neboli očkované proti nim, by mali byť opatrné pri kontakte s osobami trpiacimi pásovým oparom, pretože môžu byť náchylné na infekciu vírusom varicella zoster.

Je dôležité poradiť sa s lekárom alebo odborníkom na verejné zdravie, aby ste zistili, ktoré stratégie prevencie sú najvhodnejšie pre vás alebo vašu rodinu.

Komplikácie a dlhodobé následky

Pásový opar môže v niektorých prípadoch viesť k komplikáciám alebo dlhodobým následkom. Medzi tie najbežnejšie patria:

  1. Postherpetická neuralgia (PHN): Toto je najčastejšia komplikácia pásového oparu a znamená perzistentnú bolesť v oblasti, ktorú postihol opar, aj po tom, ako vyrážky a pľuzgiere úplne zmizli. Bolesť môže byť silná a môže trvať mesiace alebo dokonca roky. Liečba PHN zahŕňa lieky na bolesť, vrátane niektorých antidepresív, antikonvulzív a lokálnych anestetík.
  2. Očné komplikácie: Ak pásový opar postihne oblasť okolo oka, môže to viesť k vážnym očným komplikáciám, vrátane zápalu rohovky, glaukomu a dokonca slepoty. Akékoľvek príznaky pásového oparu na tvári alebo v blízkosti oka si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.
  3. Neurologické komplikácie: Vírus varicella zoster a teda pásový opar infikuje nervové bunky, takže pásový opar môže spôsobiť rôzne neurologické problémy. Medzi tieto patrí encefalitída (zápal mozgu), meningoencefalitída (zápal mozgu a mozgových blán), alebo Ramsay Huntov syndróm (poškodenie nervov v tvári).
  4. Bakteriálne infekcie kože: V niektorých prípadoch môžu pľuzgiere spôsobené pásovým oparom viesť k sekundárnym bakteriálnym infekciám kože, ktoré môžu vyžadovať antibiotickú liečbu.

Ak sa u vás objavia akékoľvek komplikácie alebo dlhodobé následky pásového oparu, je dôležité konzultovať to s lekárom. Existujú lieky a terapie, ktoré môžu pomôcť zvládnuť tieto problémy a zlepšiť kvalitu života.

Záver

Pásový opar je ochorenie spôsobené reaktiváciou vírusu varicella zoster, ktorý je tiež zodpovedný za plané neštovice. Pásový opar sa prejavuje bolesťou a charakteristickou vyrážkou a môže viesť k komplikáciám ako je postherpetická neuralgia, očné problémy a neurologické komplikácie.

Hoci pásový opar môže byť bolestivý a nepohodlný, existujú efektívne liečby zamerané na zmiernenie príznakov a skrátenie trvania ochorenia. Tieto zahŕňajú antivírusové lieky, lieky na bolesť a starostlivosť o kožu.

Prevencia je však najlepšou stratégiou a očkovanie proti pásovemu oparu je dnes považované za najúčinnejší prostriedok na prevenciu tohto ochorenia.

Ak máte podozrenie, že máte pásový opar, alebo ak máte otázky alebo obavy týkajúce sa tohto ochorenia, odporúča sa konzultovať to so svojím lekárom. Zdravotnícky odborník vám môže poskytnúť presné informácie, včasné liečenie a podporu, ktorú potrebujete.

Referencie

  1. Johnson RW, Alvarez-Pasquin MJ, Bijl M, et al. (2015). Herpes zoster epidemiology, management, and disease and economic burden in Europe: a multidisciplinary perspective. Therapeutic Advances in Vaccines, 3(4), 109–120.
  2. Schmader K, Gnann JW Jr, Watson CP. (2016). The epidemiological, clinical, and pathological rationale for the herpes zoster vaccine. Journal of Infectious Diseases, 203(3), 207–214.
  3. Cohen JI. (2013). Herpes Zoster. New England Journal of Medicine, 369, 255–263.
  4. Gershon AA, Breuer J, Cohen JI, et al. (2015). Varicella Zoster Virus Infection. Nature Reviews Disease Primers, 1, 15016.
  5. Harpaz R, Ortega-Sanchez IR, Seward JF, Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) Centers for Disease Control and Prevention (CDC). (2008). Prevention of herpes zoster: recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR. Recommendations and reports : Morbidity and mortality weekly report. Recommendations and reports, 57(RR-5), 1–30.
  6. Arvin AM. (2008). Humoral and cellular immunity to varicella-zoster virus: an overview. The Journal of Infectious Diseases, 197 Suppl 2(Suppl 2), S58–S60.