Afty: Príčiny, liečba a prevencia

Publikované 16. júna 2023
Prevencia chorôb a ochorenia
Afty: Príčiny, liečba a prevencia

Afty, tiež známe ako aftózne vredy alebo stomatitída, sú malé, bolestivé vredy, ktoré sa objavujú vo vnútri úst. Tieto vredy sa môžu vyskytnúť na rôznych miestach, vrátane jazyka, vnútornej strane líca alebo pery, a môžu spôsobovať nepohodlie pri jedení, pití a hovorení.

Afty sú pomerne bežným zdravotným problémom a postihujú ľudí všetkých vekových skupín, aj keď sú zvlášť bežné u dospievajúcich a mladých dospelých. Frekvencia a závažnosť aft sa môžu líšiť od osoby k osobe; niektorí ľudia môžu trpieť pravidelnými výbuchmi aft, zatiaľ čo iní môžu zažiť len ojedinelé epizódy.

Afty sú zvyčajne samoobmedzujúce, čo znamená, že sa zvyčajne zahojia samy bez liečby do jedného až dvoch týždňov. Avšak, môžu byť veľmi bolestivé a nepríjemné, a preto je dôležité poznať najlepšie spôsoby, ako liečiť a predchádzať ich výskytu. Aj keď afty nie sú závažným zdravotným stavom, môžu byť príznakom iných, vážnejších zdravotných problémov, a preto by malo byť prítomnosť perzistujúcich alebo veľmi bolestivých aft dôvodom na konzultáciu so zdravotníckym odborníkom.

Príznaky a typy

Afty sa zvyčajne prejavujú ako malé, biele alebo svetložlté vredy obklopené červeným okrajom. Môžu byť kruhového alebo oválneho tvaru. Hoci sú malé, môžu byť veľmi bolestivé, najmä pri kontakte s jedlom, nápojmi alebo zubnou kefkou.

Pred samotným výskytom aft môže človek pociťovať pocit pálenia alebo brnenia na postihnutom mieste. Ďalšími sprievodnými príznakmi môžu byť zvýšená citlivosť v oblasti aft, opuch, a v závažnejších prípadoch môže dôjsť k horúčke, malátnosti alebo opuchu lymfatických uzlín.

Existujú tri hlavné typy aft, ktoré sa líšia vo veľkosti a závažnosti:

a) Menšie afty: Tieto sú najbežnejšie a zvyčajne merajú menej ako 10 mm v priemere. Zvyčajne sa zahojia bez jaziev do 1-2 týždňov.

b) Väčšie afty: Tieto sú menej bežné, väčšie ako 10 mm v priemere a môžu trvať až niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov, kým sa zahojia. Väčšie afty môžu zanechať jazvu po zahojení.

c) Herpetiformné afty: Tieto sú charakterizované malými vredmi (okolo 2-3 mm), ktoré sa zoskupujú dohromady do väčších oblastí. Tieto afty môžu trvať od jedného do dvoch týždňov, kým sa zahojia.

Je dôležité poznamenať, že afty by nemali byť zamieňané s oparmi, ktoré sú spôsobené vírusom herpes simplex a zvyčajne sa nachádzajú na vonkajšej strane úst alebo pier.

Príčiny

Presné príčiny vzniku aft sú zatiaľ neznáme. Avšak, niektoré štúdie naznačujú, že môžu byť výsledkom reakcie imunitného systému, ktorá je spôsobená rôznymi spúšťacími faktormi.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k výskytu aft:

a) Fyzické poranenie úst: Afty môžu vzniknúť ako reakcia na poranenie úst, napríklad pri príliš tvrdom čistení zubov, pri hryzení do vnútornej časti úst alebo pri jedle tvrdej alebo ostré potraviny.

b) Stres a úzkosť: Niektorí ľudia môžu zažiť výbuch aft v čase zvýšeného emocionálneho alebo fyzického stresu.

c) Hormonálne zmeny: U niektorých žien sa môžu afty objaviť v súvislosti s menštruačným cyklom, čo naznačuje, že hormonálne zmeny môžu hrať úlohu.

d) Stravovacie návyky: Niektoré potraviny a nápoje, vrátane citrusových plodov, kyselých alebo pikantných potravín, môžu spôsobiť vznik aft. Rovnako môže byť vznik aft spojený s nedostatkom niektorých vitamínov a minerálov, ako je železo, zinok, kyselina listová a vitamíny B.

e) Niektoré lieky: Afty môžu byť spôsobené niektorými typmi liekov, vrátane nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) alebo beta-blokátorov.

f) Zdravotné stavy: Afty môžu byť tiež spojené s niektorými zdravotnými stavmi, ako je celiakia, Crohnova choroba, HIV/AIDS, tuberkulóza, lupus alebo Behcetov syndróm.

Je dôležité mať na pamäti, že tieto faktory nemusia nevyhnutne spôsobiť afty, ale môžu prispieť k ich výskytu u náchylných jedincov. Ak máte často afty, alebo ak sú vaše afty zvlášť bolestivé alebo sa nespäť zahojia, je dôležité konzultovať to s vaším lekárom alebo stomatológom.

Diagnostika

Diagnostika aft sa zvyčajne vykonáva na základe klinického vyšetrenia a zoznámenia sa s príznakmi a anamnézou pacienta. Lekár alebo stomatológ môže vykonať vizuálnu kontrolu úst a požiadať o podrobnosti týkajúce sa výskytu a trvania aft. V prípade potreby môžu byť vykonané ďalšie testy na vylúčenie iných stavov, ktoré by mohli spôsobiť podobné symptómy, ako je napríklad orálny herpes, rakovina úst alebo určité autoimunitné choroby.

Hoci afty sú zvyčajne neškodné a samy osebe zahojia, môžu spôsobiť významné nepohodlie a bolesť. Zriedka môžu spôsobiť sekundárne bakteriálne infekcie, ak nie sú správne starostlivo ošetrované.

Chronické alebo opakujúce sa afty môžu byť tiež spojené s určitými zdravotnými stavmi, vrátane autoimunitných chorôb, črevných ochorení ako je celiakia alebo Crohnova choroba, a niektorých typov rakoviny. Ak sa afty objavujú pravidelne, trvajú dlhšie ako dva týždne alebo sú sprevádzané inými príznakmi, ako je horúčka, bolesť hrdla alebo únava, je dôležité vyhľadať lekára alebo stomatológa, aby sa vylúčili tieto vážnejšie stavy.

Liečba a prevencia

Afty zvyčajne nevyžadujú špeciálnu liečbu a v mnohých prípadoch sa zahojia samy o sebe do jedného až dvoch týždňov. Avšak, ak sú afty obzvlášť bolestivé, môže byť užitočné použiť niektoré z nasledujúcich liečebných prístupov:

a) Lokálne anestetiká: Tieto môžu byť aplikované priamo na aftu na zníženie bolesti a nepohodlia.

b) Antiseptické oplachy: Tieto môžu pomôcť predchádzať sekundárnym infekciám.

c) Steroidné krémy alebo gély: Tieto môžu byť predpísané lekárom alebo stomatológom a aplikované priamo na aftu na zníženie zápalu a urýchlenie procesu hojenia.

d) Orálne lieky: V niektorých prípadoch môžu byť predpísané lieky na zníženie bolesti alebo zápalu, alebo na zmiernenie symptómov spojených s príčinou aft.

Preventívne opatrenia sa môžu líšiť v závislosti na jednotlivcovi a faktoroch, ktoré môžu prispievať k výskytu aft. Niektoré možné opatrenia zahŕňajú:

a) Ústna hygiena: Pravidelné a jemné čistenie zubov a používanie mäkkej zubnej kefky môžu pomôcť predchádzať poraneniu úst a vzniku aft.

b) Strava: Vyhnúť sa potravinám, ktoré môžu dráždiť ústa, ako sú pikantné alebo kyslé jedlá, môže pomôcť predchádzať vzniku aft. Rovnako, zabezpečenie dostatku vitamínov a minerálov môže pomôcť podporiť zdravé ústa a imunitný systém.

c) Stres manažment: Praktiky zvládania stresu, ako sú joga, meditácia, alebo cvičenie, môžu pomôcť znižovať frekvenciu výskytu aft.

d) Lieky: Ak sú afty spôsobené určitými liekmi, konzultácia s lekárom o možnostiach alternatívnej liečby môže byť užitočná.

Záver

Afty, hoci sú často neškodné, môžu spôsobiť významné nepohodlie a negatívne ovplyvniť kvalitu života jednotlivca. Správna starostlivosť a riadenie týchto stavov je preto nevyhnutná. Z tohto dôvodu je dôležité, aby si jednotlivci uvedomili možné príznaky a prístupy k liečbe a prevencii. Rovnako dôležité je tiež komunikovať so zdravotníckymi odborníkmi, ako sú lekári alebo stomatológovia, ak sa afty objavujú pravidelne, trvajú dlhšie ako očakávané alebo sú sprevádzané inými príznakmi.

Hoci mnohé aspekty aft, vrátane ich presnej príčiny, zostávajú nejasné, vedecký výskum v tejto oblasti pokračuje. Očakáva sa, že budúce štúdie a objavy povedú k lepšiemu pochopeniu tohto stavu a môžu viesť k vývoju nových a efektívnejších metód liečby a prevencie. Dôležitým krokom v tomto smere bude ďalší výskum možných genetických, imunologických a mikrobiálnych faktorov, ktoré môžu prispievať k výskytu aft.

Referencie