Bergamot - 6 účinkov na zdravie

Bergamot – 6 účinkov na zdravie

Kategória:
Dátum: 15. marca 2023

Bergamot je citrusové ovocie s približne rovnakou veľkosťou ako citrón. Bergamotové ovocie má sfarbenie žlté až zelené a má jemnú kôru, ktorá je veľmi aromatická.

Bergamot je však najznámejší pre svoje silné aróma a použitie v parfumérii a aromaterapií. Éterický olej z bergamotu sa získava z kôry ovocia a používa sa na zlepšenie nálady, zmierňovanie úzkosti a depresie a na podporu relaxácie.

Okrem toho má bergamot aj mnoho zdravotných výhod. Bergamot obsahuje množstvo flavonoidov a antioxidantov, ktoré majú protizápalové, antioxidačné a antikarcinogénne vlastnosti.

Niektoré z výhod bergamotu zahŕňajú:

 1. Podpora trávenia a zlepšenie metabolizmu.
 2. Podpora zdravia srdca a ciev.
 3. Pomoc pri znižovaní hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi.
 4. Podpora imunitného systému.
 5. Pomoc pri boji proti stresu a úzkosti.
 6. Zlepšenie kvality spánku.

Bergamot sa môže konzumovať ako ovocie alebo sa používať v príprave čajov, dezertov alebo ako prírodná prísada do parfumov a kozmetických výrobkov. Je však dôležité si uvedomiť, že bergamot môže interagovať s niektorými liekmi, ako sú niektoré antidepresíva a antibiotiká, a preto by sa mal používať opatrne a len po konzultácii s lekárom.

Štúdie a referencie

Bergamot (Citrus bergamia) je druh citrusového ovocia pôvodom z južného Talianska. Je známy svojou vôňou a prítomnosťou v Earl Grey čaji. V posledných rokoch sa uskutočnilo niekoľko zaujímavých štúdií na túto rastlinu a jej účinky na zdravie. Tu sú niektoré z nich:

 1. Antioxidanty a protizápalové účinky: Štúdia z roku 2016 publikovaná v časopise Food Chemistry analyzovala antioxidanty a protizápalové účinky bergamotového extraktu. Výsledky ukázali, že bergamotový extrakt obsahuje silné antioxidanty a protizápalové zložky, ktoré môžu prispievať k prevencii a liečbe chronických ochorení spojených so zápalom a oxidačným stresom.

 2. Účinky na kardiovaskulárne zdravie: Štúdia z roku 2013 publikovaná v časopise Frontiers in Pharmacology skúmala účinky bergamotového extraktu na cholesterol a krvný tlak. Výsledky ukázali, že bergamot môže znižovať hladiny LDL cholesterolu („zlý“ cholesterol) a zvyšovať hladiny HDL cholesterolu („dobrý“ cholesterol), čo môže prispievať k zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia.

 3. Antimikrobiálne účinky: Bergamotový olej je známy svojimi silnými antimikrobiálnymi účinkami. Štúdia z roku 2009 publikovaná v časopise Journal of Applied Microbiology skúmala účinky éterického oleja z bergamotu na rôzne baktérie a kvasinky. Výsledky ukázali, že bergamotový olej má širokospektrálne antimikrobiálne účinky a môže byť účinným prírodným konzervantom alebo antimikrobiálnym činidlom.

 4. Účinky na úzkosť a stres: Bergamotový éterický olej sa často používa v aromaterapii na zmiernenie stresu a úzkosti. Štúdia z roku 2011 publikovaná v časopise Phytotherapy Research skúmala účinky inhalácie bergamotového éterického oleja na úzkosť u pacientov predchádzajúcich menším chirurgickým zákrokom. Výsledky ukázali, že inhalácia bergamotového oleja môže zmierniť úzkosť a zlepšiť náladu.

 5. Účinky na diabetickú neuropatiu: Štúdia z roku 2015 publikovaná v časopise Journal of Natural Medicines skúmala účinky bergamotového extraktu na diabetickú neuropatiu u potkanov. Výsledky naznačovali, že bergamotový extrakt môže zmierniť bolesti spojené s diabetickou neuropatiou tým, že znižuje oxidačný stres a zápal v nervovom systéme.

 6. Účinky na kožné ochorenia: Bergamotový éterický olej sa používa aj pri liečbe kožných ochorení, ako sú akné, lupiny a ekzém. Štúdia z roku 2010 publikovaná v časopise International Journal of Aromatherapy skúmala účinky bergamotového éterického oleja na rôzne kožné ochorenia. Výsledky ukázali, že bergamotový olej môže mať protizápalové, antimikrobiálne a hojivé účinky, čo môže prispievať k liečbe kožných problémov.

 7. Účinky na obezitu a metabolický syndróm: Štúdia z roku 2016 publikovaná v časopise Frontiers in Pharmacology skúmala účinky bergamotového extraktu na obezitu a metabolický syndróm u potkanov. Výsledky ukázali, že bergamotový extrakt môže znižovať telesnú hmotnosť, zlepšovať inzulínovú citlivosť a znižovať hladiny cholesterolu, čo naznačuje, že môže mať potenciálne výhody pri liečbe obezity a metabolického syndrómu.

Tieto štúdie ukazujú, že bergamot (Citrus bergamia) má široké spektrum potenciálnych zdravotných výhod. Pred užitím bergamotových produktov, ako sú éterické oleje alebo extrakty, je vždy dôležité konzultovať sa s lekárom alebo odborníkom na bylinky, aby ste zabezpečili, že sú pre vás bezpečné a vhodné.

...

Odporúčame vám

Prečítajte si tiež

heartusermagnifiercross