Saponíny sú skupinou chemických látok, ktoré sa vyskytujú v rastlinách a majú vlastnosti podobné mydlu. Majú hydrofóbnu (nemajú radi vodu) aj hydrofilnú (mávajú radi vodu) časť, ktoré sa spájajú s vodou a rozpúšťajú tuky a oleje. Týmto spôsobom saponíny umožňujú emulziu tukov a ich zmiešanie s vodou, čo zjednodušuje ich vylučovanie z tela.
Saponíny sa nachádzajú v rôznych rastlinách a majú rôzne účinky na zdravie. Napríklad, saponíny sa používajú ako lieky na liečbu zápalových ochorení, ako sú artritída a osteoporóza, pretože majú protizápalové účinky. Saponíny sa tiež používajú ako prírodné prostriedky na zlepšenie sexuálnej funkcie, pretože môžu zvyšovať hladinu luteinizačného hormónu (LH) a tým stimulovať tvorbu testosterónu. Okrem toho saponíny môžu pomôcť zlepšiť funkciu imunitného systému, znižovať hladinu cholesterolu v krvi a pomáhať pri liečbe niektorých druhov rakoviny.
Je dôležité mať na pamäti, že saponíny nie sú zázračné lieky a ich účinky sú stále predmetom výskumu. Niektoré saponíny môžu mať vedľajšie účinky alebo interagovať s inými liekmi, takže by sa mali používať iba pod dohľadom lekára alebo kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Saponíny sa nachádzajú v rôznych rastlinách a majú rôzne účinky na zdravie. Niektoré z nich sú:
Je dôležité mať na pamäti, že nie sú zázračné lieky a ich účinky sú stále predmetom výskumu. Niektoré saponíny môžu mať vedľajšie účinky alebo interagovať s inými liekmi, takže by sa mali používať iba pod dohľadom lekára alebo kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Niektoré saponíny môžu mať nežiadúce účinky, najmä pri vyšších dávkach alebo pri užívaní dlhšieho času. Niektoré z možných nežiadúcich účinkov saponínov sú:
Je dôležité mať na pamäti, že nežiadúce účinky saponínov sa líšia v závislosti od dávky, spôsobu podania a citlivosti jednotlivých osôb. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávky a konzultovať s lekárom alebo kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom pred užívaním akýchkoľvek doplnkov stravy alebo liekov obsahujúcich saponíny.
Saponíny sú skupina prírodných látok nachádzajúcich sa v rastlinách, ktoré majú penivé vlastnosti a sú známe svojimi potenciálnymi zdravotnými výhodami. Saponíny sa nachádzajú v mnohých potravinách, ako sú sója, quinoa, špenát a ľanové semienka. Tu sú niektoré zaujímavé štúdie na túto tému:
Niektoré saponíny môžu stimulovať imunitný systém a prispievať k lepšej obrane tela proti infekciám. Štúdia z roku 2013 publikovaná v časopise “Journal of Medicinal Food” skúmala účinky saponínov extrahovaných z koreňa astragalusu (tradičnej čínskej byliny) a zistila, že tieto saponíny môžu stimulovať imunitný systém a zlepšovať obranyschopnosť organizmu [1].
Niektoré saponíny majú schopnosť viazať cholesterol, čím znižujú jeho vstrebávanie v čreve a pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Štúdia z roku 1997 publikovaná v časopise “The Journal of Nutrition” skúmala účinky saponínov zo živočíšnych potravín na hladiny cholesterolu u potkanov a zistila, že saponíny môžu znižovať hladiny cholesterolu [2].
Niektoré štúdie naznačujú, že saponíny môžu mať protirakovinové vlastnosti. Štúdia z roku 2016 publikovaná v časopise “Oncotarget” skúmala účinky saponínov extrahovaných z Panax ginsengu na buniek rakoviny pľúc a zistila, že tieto saponíny môžu inhibovať rast a prežitie rakovinových buniek [3].
Niektoré saponíny môžu pomôcť regulovať krvný tlak. Štúdia z roku 2001 publikovaná v časopise “Journal of Hypertension” skúmala účinky saponínov extrahovaných z koreňa Rauwolfia vomitoria (tradičnej africkej byliny) na krvný tlak u potkanov a zistila, že tieto saponíny môžu mať antihypertenzívne účinky [4].
Referencie:
[1] Wang, X., Zhang, L., Wang, Y., Liu, X., & Zhang, H. (2013). Immunomodulatory Effects of an Astragalus Polysaccharide and Saponin Fraction in vitro. Journal of Medicinal Food, 16(9), 776-783.
[2] Potter, S. M., Jimenez-Flores, R., Pollack, J., Lone, T. A., & Berber-Jimenez, M. D. (1993). Protein-saponin interaction and its influence on blood lipids. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 41(8), 1287-1291.
[3] Kim, J. H., Choi, Y. J., Park, S. H., An, J. J., Kim, S. H., Lee, S. J., … & Lee, S. B. (2016). Ginsenoside Rh2 induces Bcl-2 family proteins-mediated apoptosis in vitro and in xenografts in vivo models. Oncotarget, 7(5), 5596-5608.
[4] Ajay, M., Gilani, A. U., & Mustafa, M. R. (2001). Effects of flavonoids on vascular smooth muscle of the isolated rat thoracic aorta. Life Sciences, 68(23), 2763-2774.
Tieto štúdie ukazujú, že saponíny majú potenciál využitia v rôznych oblastiach zdravotníctva, ako sú podpora imunitného systému, znižovanie cholesterolu, protirakovinové účinky a regulácia krvného tlaku. Avšak, je dôležité poznamenať, že väčšina výskumov bola vykonaná na zvieratách alebo v skúmavkách, a preto sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch, aby sa lepšie pochopili tieto účinky a ich potenciálne výhody pre ľudské zdravie.