Púpava lekárska - 7 účinkov na zdravie

Púpava lekárska – 7 účinkov na zdravie

Kategória:
Dátum: 13. marca 2023

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je rastlina patriaca do čeľade Asteraceae (tisovcovitých). Je rozšírená vo väčšine častí sveta a často sa nájde na lúkach, pri cestách, vo dvoroch a na iných miestach s otvoreným priestorom. Púpava je známa svojimi zdravotnými účinkami a využívaním v tradičnej medicíne.

Púpava lekárska má mnoho liečivých vlastností, medzi ktoré patria:

 1. Detoxikácia a podpora zdravej pečene: Púpava je známa svojimi detoxikačnými účinkami a podporou zdravia pečene. Rastlina obsahuje látky, ktoré stimulujú tvorbu žlče a podporujú jej správny odtok.

 2. Podpora trávenia: Púpava sa používa na liečbu tráviacich problémov, ako sú zápcha, nadúvanie, pálenie záhy a nevoľnosť. Stimuluje činnosť tráviacich enzýmov a zvyšuje chuť do jedla.

 3. Diuretické účinky: Púpava pôsobí ako prirodzený diuretikum, teda zvyšuje produkciu a vylučovanie moču. Tým pomáha pri odstraňovaní toxínov z tela a podporuje zdravie obličiek.

 4. Zápalové a bolesti: Púpava obsahuje zlúčeniny s protizápalovými vlastnosťami, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a bolesť, najmä v prípade kĺbov a svalov.

 5. Imunita: Púpava obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré posilňujú imunitný systém a podporujú celkové zdravie.

Púpava sa môže konzumovať v rôznych formách, ako sú čaj, tinktúra, kapsule alebo aj čerstvé listy, ktoré sa môžu pridávať do šalátov. Vždy je však potrebné dbať na správne zberanie rastliny, pretože niektoré časti púpavy môžu obsahovať jedovaté látky. Pred začatím užívania púpavy ako liečiva by sa malo konzultovať s lekárom alebo odborníkom na bylinky, aby sa predišlo nežiaducim účinkom alebo interakciám s inými liekmi.

Púpava je známa svojimi detoxikačnými účinkami a podporou zdravia pečene

Púpava je známa svojimi detoxikačnými účinkami a podporou zdravia pečene

Detoxikácia a podpora zdravej pečene:

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je známa svojimi vlastnosťami, ktoré prispievajú k detoxikácii organizmu a podpore zdravej pečene. V tradičnej medicíne sa používa na posilnenie pečeňovej funkcie a stimuláciu tvorby žlče, ktorá je dôležitá pre trávenie tukov a vylučovanie odpadových látok z tela.

 1. Podpora zdravej pečene: Púpava obsahuje zlúčeniny, ako sú flavonoidy, ktoré majú pozitívne účinky na pečeň. Tieto zlúčeniny podporujú detoxikačné procesy a chránia pečeň pred poškodením spôsobeným toxínmi a zápalom.

Zdroj:

 • Domitrović, R., Jakovac, H., & Milin, Č. (2010). Antifibrotic activity of Taraxacum officinale root in carbon tetrachloride-induced liver damage in mice. Journal of Ethnopharmacology, 130(3), 569-577.
 1. Stimulácia tvorby žlče: Púpava je choleretikum, čo znamená, že stimuluje tvorbu žlče v pečeni. Žlč je dôležitá pre správne trávenie tukov a vylučovanie odpadových látok z tela. Tým pomáha zabezpečiť, že pečeň funguje efektívne a zdravo.

Zdroj:

 • Schütz, K., Carle, R., & Schieber, A. (2006). Taraxacum—a review on its phytochemical and pharmacological profile. Journal of Ethnopharmacology, 107(3), 313-323.
 1. Antioxidanty a protizápalové účinky: Púpava je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály a znižujú zápal v tele. To pomáha chrániť pečeň pred poškodením spôsobeným toxínmi a zápalom.

Zdroj:

 • Choi, U. K., Lee, O. H., Yim, J. H., Cho, C. W., Rhee, Y. K., Lim, S. I., & Kim, Y. C. (2010). Hypolipidemic and antioxidant effects of dandelion (Taraxacum officinale) root and leaf on cholesterol-fed rabbits. International Journal of Molecular Sciences, 11(1), 67-78.

Pre využitie detoxikačných a pečeň-podporujúcich účinkov púpavy môžete konzumovať púpavový čaj, tinktúru alebo kapsule podľa potreby.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
...

Odporúčame vám

Prečítajte si tiež

heartusermagnifiercross
0
Budem rada za vaše názory, prosím komentujte.x