• Podmienky používania webovej stránky
  • Vyhlásenie o pridružených odkazoch
  • Ochrana osobných údajov
utorok, 21 marca, 2023
  • Login
FItDoplnky.sk
  • Vitamíny
  • Minerály
  • Doplnky stravy
  • Bylinky
  • Články
  • Poradňa
  • Potraviny
  • Čaje
  • Recepty
  • Choroby
Žiadny výsledok
Zobraziť všetko
  • Vitamíny
  • Minerály
  • Doplnky stravy
  • Bylinky
  • Články
  • Poradňa
  • Potraviny
  • Čaje
  • Recepty
  • Choroby
Žiadny výsledok
Zobraziť všetko
FItDoplnky.sk
Žiadny výsledok
Zobraziť všetko

Problémy s kožou – príčiny, príznaky a liečba

15. marca 2023
in Články
0
Problémy s kožou - príčiny, príznaky a liečba
Share on FacebookShare on Twitter

Koža je najväčší orgán nášho tela a plní mnoho dôležitých funkcií, ako je ochrana pred vonkajším prostredím a regulácia teploty. Avšak, mnohí z nás majú problémy s kožou, ktoré môžu mať vplyv na naše zdravie a pohodu. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najbežnejších kožných problémov, ich príčiny, príznaky a liečbu.

Obsah skryť
1 Typy najviac častých chorôb kože:
1.1 Akné
1.2 Môže sa vám páčiť
1.3 Kolostrum – 4 super účinky pre zdravie
1.4 Selén – 8 super účinkov pre zdravie
1.5 Atopická dermatitída – Ekzém
1.6 Lupienka (Psoriáza)
1.7 Rosacea
1.8 Kontaktná dermatitída
1.9 Jazvy
1.10 Vrásky
1.11 Pigmentové škvrny
1.12 Mykóza
2 Lieky na kožné problémy
3 Opaľovací krém na kožu
4 Prevencia kožných problémov
5 Suplementy na kožu
5.1 Vitamín A
5.2 Vitamín D
5.3 Vitamín E
5.4 Zinok
5.5 Omega-3 mastné kyseliny
5.6 Probiotiká
5.7 Kurkuma
5.8 Kolagén
6 Problémy s kožou: záver
7 Odporúčame vám

Typy najviac častých chorôb kože:

Akné

Akne, tiež známe ako akné vulgaris, je kožné ochorenie, ktoré ovplyvňuje veľké množstvo ľudí, najmä teenagerov a mladých dospelých. Akne sa vyskytuje, keď sú mazové žľazy na koži upchaté kožným mazu a odumretými kožnými bunkami, čo vedie k tvorbe červených, opuchnutých a bolestivých pupienkov na koži. Tento stav môže byť aj spôsobený nadmernou produkciou mazu v dôsledku hormonálnych zmien.

Môže sa vám páčiť

Kolostrum - 4 super účinky pre zdravie

Kolostrum – 4 super účinky pre zdravie

20. marca 2023
Selén - 8 super účinkov pre zdravie

Selén – 8 super účinkov pre zdravie

17. marca 2023

Príznaky akné sa môžu líšiť od miernych čiernych bodiek a bielych hlavičiek až po závažné prípady, kde sa na koži tvoria veľké a bolestivé cysty a pustule. Okrem toho, že môže byť esteticky nepríjemné, akné môže tiež zanechať trvalé jazvy a pigmentové zmeny na koži.

Existuje mnoho spôsobov, ako sa pokúsiť zmierniť alebo odstrániť akné, vrátane liekov na predpis, voľne dostupných liekov, ako aj prírodných a domácich liečebných metód. Liečba akné sa môže zameriavať na zmiernenie zápalu, upchávania pórov, zníženie množstva mazu na koži a zabránenie tvorby jaziev.

Pri liečbe akné sa odporúča používať jemné čistiace a hydratačné prostriedky na kožu, ktoré nebudú dráždiť a nezhoršia stav. Ďalšie možnosti zahŕňajú použitie exfoliačnych produktov, ako aj liekov obsahujúcich benzoylperoxid, kyselinu salicylovú alebo retinoidy, ktoré pomáhajú odstraňovať odumreté kožné bunky a zabraňujú tvorbe nových pustúl.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné nasadiť antibiotiká, antikoncepčné pilulky alebo iné lieky na predpis, ktoré pomôžu zmierniť závažné príznaky akné. Okrem toho môžu byť účinné aj prírodné liečebné metódy, ako napríklad zinok, zelený čaj, aloe vera alebo čajovníkový olej.

Atopická dermatitída – Ekzém

Ekzém, známy aj ako atopická dermatitída, je bežné kožné ochorenie, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových skupín. Ide o chronickú autoimunitnú chorobu, ktorá spôsobuje zápal a svrbenie kože, a prejavuje sa rôznymi formami v závislosti od závažnosti.

Medzi hlavné príznaky ekzému patria:

  • suchá a svrbivá koža
  • začervenanie kože
  • vyrážky na koži
  • hrubnutie a zhrubnutie kože
  • lupiny na koži
  • bolestivé praskliny a pľuzgiere na koži

Ekzém môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako sú genetické faktory, stres, nevhodná strava, nadmerná hygienická starostlivosť, alergény, chemické látky a podobne.

Liečba ekzému zvyčajne zahŕňa použitie mastí a krémov na kožu, ktoré obsahujú kortikosteroidy, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a svrbenie kože. K dispozícii sú aj lieky na ústne podanie, ako sú napríklad antihistaminiká alebo imunomodulačné lieky. Okrem toho môže byť účinné dodržiavanie správnej hygieny a vyhýbanie sa faktorom, ktoré spôsobujú zhoršenie príznakov.

Existuje aj niekoľko prírodných spôsobov, ako pomôcť pri ekzéme. Niektoré z týchto prírodných liečebných metód zahŕňajú:

  • Aplikovanie aloe vera gél na postihnuté oblasti kože
  • Použitie prírodných olejov, ako sú olej z čajovníka, kokosový olej alebo olej z neemových semien
  • Konzumácia potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, ako sú ryby, orechy alebo semiačka
  • Použitie ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú antioxidanty, ako sú jahody, maliny, broskyne, mrkva alebo špenát

Je dôležité si uvedomiť, že ekzém je chronické ochorenie, ktoré sa nemusí úplne vyliečiť. Avšak, správnou liečbou a starostlivosťou o pokožku je možné zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života pacientov.

Lupienka (Psoriáza)

Lupienka alebo psoriáza je kožné ochorenie, ktoré postihuje približne 2-3% populácie. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa bunky kože rýchlejšie obnovujú, než by mali. Tým dochádza k tvorbe šupinatých plakov a zápalov na koži. Lupienka sa môže vyskytnúť na akomkoľvek mieste tela, ale najčastejšie sa vyskytuje na kolenách, lakťoch, hlave, chrbte a na koži okolo nechtov.

Príčiny lupienky nie sú úplne známe, ale mnoho faktorov môže byť spojených s jej vývojom. Patrí sem dedičnosť, stres, infekcie, ako aj niektoré lieky, ako sú betablokátory, antimalariká a niektoré lieky na artritídu. Rizikovými faktormi sú aj obezita, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.

Symptómy lupienky sa môžu líšiť od jedného pacienta k druhému, ale najčastejšie sa vyskytujú šupinaté plaky na koži, ktoré môžu byť svrbivé, bolestivé alebo zapálené. Plaky môžu byť jasne ohraničené a môžu sa spájať do väčších oblastí. Okolie nechtov môže byť tiež postihnuté, s výskytom šupin a nepravidelností. V závažných prípadoch môže lupienka ovplyvniť aj kĺby a vnútorné orgány.

Lupienka sa môže liečiť rôznymi spôsobmi, v závislosti od závažnosti ochorenia. K dispozícii sú lieky, ako sú kortikosteroidy, retinoidy a imunomodulátory. Okrem toho môžu pomôcť aj rôzne prírodné prostriedky, ako sú napríklad oleje z čajovníka, ľubovníka bodkovaného alebo rakytníka rešetliakového. Je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl, ako sú zdravá strava, dostatok spánku a minimalizovanie stresu.

V každom prípade by mal pacient s lupienkou konzultovať s odborníkom na kožné ochorenia, ktorý môže predpísať najvhodnejšiu liečbu pre daného pacienta.

Rosacea

Rosacea je kožná choroba, ktorá postihuje tvár a spôsobuje opakujúce sa zápaly. Ide o chronické ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u dospelých vo veku od 30 do 50 rokov, najmä u žien.

Príznaky rosacey zahŕňajú:

  1. Začervenanie tváre: Tento príznak je najčastejší a prejavuje sa ako zarudnutie tváre, ktoré môže byť sprevádzané pocitom horúčavy alebo pálenia.
  2. Vyrážky: Vyrážky spojené s rosaceou sa môžu vyskytovať v rôznych formách, ako sú pupienky, pustuly alebo zápaly.
  3. Očné problémy: Niektorí pacienti s rosaceou môžu mať aj problémy so zrakom a začervenaním očí.
  4. Zväčšené póry: Rosacea môže tiež spôsobiť zväčšenie pórov na tvári.
  5. Grubejúca koža: V niektorých prípadoch môže rosacea spôsobiť zhrubnutie kože a zvýšenú citlivosť.
  6. Citlivosť na slnko: Rosacea môže spôsobiť citlivosť na slnko a prejavovať sa začervenaním a opuchom tváre.

Príčiny rosacey sú stále nejasné, ale existujú určité faktory, ktoré môžu ochorenie spustiť alebo zhoršiť. Medzi tieto faktory patria:

  1. Genetické faktory: Rosacea sa často vyskytuje v rodinách, takže genetika môže byť faktorom.
  2. Demodex: Demodex je druh roztoča, ktorý sa prirodzene vyskytuje na koži a môže byť zdrojom zápalu.
  3. Infekcie: Infekcie môžu spôsobiť alebo zhoršiť rosaceu.
  4. Emócie: Emocionálne stresy, ako je úzkosť alebo depresia, môžu byť spojené s rosaceou.
  5. Potraviny a nápoje: Niektoré potraviny a nápoje, ako sú alkohol, korenené jedlá, káva a čokoláda, môžu spôsobiť alebo zhoršiť príznaky rosacey.
  6. Slnečné žiarenie: Slnečné žiarenie môže zhoršiť príznaky rosacey.

Rosacea nie je úplne vyliečiteľná, ale existujú určité lieky a postupy, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky.

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída je typ kožnej reakcie na dotyk s látkou, ktorá je pre organizmus cudzia a spôsobuje podráždenie. Ide o druh ekzému, ktorý sa prejavuje svrbením, zapálením a podráždením kože. Tento stav sa môže objaviť okamžite po kontakte s dráždivou látkou alebo sa môže vyvinúť postupne po opakovanom kontakte.

Príčiny kontaktného dermatitídy môžu byť rôzne. Medzi najbežnejšie patrí kontakt s určitými chemikáliami, ako sú napríklad pracie a čistiacie prostriedky, pesticídy, farby a laky, parfémy a make-up. Ďalšou príčinou môžu byť rôzne kovy, ako je nikl, zlato alebo kobalt, ktoré sa nachádzajú v šperkoch alebo v kovových predmetoch, ako sú napríklad kľúče.

Okrem toho sa kontaktná dermatitída môže vyskytnúť aj v dôsledku alergie na určité potraviny, ako sú mlieko, vajcia alebo orechy. Tento stav môže byť tiež spôsobený expozíciou slnečnému žiareniu alebo nadmerným potením.

Liečba kontaktného dermatitídy závisí od závažnosti príznakov. V miernych prípadoch stačí použitie lokálneho liečiva, ako je napríklad kortikosteroidová mast. V závažnejších prípadoch sa môže použiť orálna liečba alebo fototerapia.

Najlepším spôsobom prevencie kontaktného dermatitídy je minimalizovať kontakt s dráždivými látkami. Osoby s citlivou kožou by mali používať jemné a hypoalergénne produkty na kožu, ako aj chrániť svoju kožu pred slnečným žiarením a predávkovaním potením. Je tiež dôležité vyhnúť sa potenciálnym alergénom, ako sú určité potraviny a kovy, ak sa už prejavili príznaky alergickej reakcie.

Jazvy

Jazvy sú výsledkom hojenia rany a tvoria sa, keď sa koža po poranení, popálení, chirurgickom zákroku alebo inom typu zranenia uzdravuje. Väčšinou sú neškodné a nepríjemnosti spojené s jazvou sa časom zlepšujú, ale v niektorých prípadoch môžu byť jazvy veľké, hrubé, bolestivé alebo esteticky nepríjemné.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť nepríjemnosti spojené s jazvami a podporiť ich rýchlejšie hojenie.

  1. Udržujte jazvu čistú a suchú: Pravidelné čistenie jazvy a udržiavanie jej suchou môže pomôcť zabrániť infekciám a podporiť rýchlejšie hojenie.
  2. Ochrana pred slnečným žiarením: Jazvy môžu byť citlivé na slnečné žiarenie, takže je dôležité ich chrániť pred slnkom pomocou oblečenia alebo použitím ochranného faktoru.
  3. Masáže a cvičenia: Masáže a cvičenia môžu pomôcť zmierniť napätie a zlepšiť pružnosť tkanív okolo jazvy.
  4. Liečivé krémy a gely: Niektoré krémy a gély obsahujú zložky, ktoré môžu pomôcť zmierniť opuch a zlepšiť vzhľad jazvy.
  5. Pravidelné cvičenie a zdravá strava: Zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa pravidelné cvičenie a zdravú stravu, môže pomôcť podporiť rýchlejšie hojenie a zlepšiť vzhľad jazvy.
  6. Liečby v kozmetických salónoch a klinikách: Existuje niekoľko kozmetických liečieb, ako sú napríklad laserové terapie alebo chemické peelingy, ktoré môžu pomôcť zlepšiť vzhľad jaziev.

Ak máte pochybnosti o tom, ako sa postarať o vaše jazvy alebo ak sa vyskytne akýkoľvek nezvyčajný stav, poraďte sa so svojím lekárom.

Vrásky

Vrásky sú prirodzeným procesom starnutia, ktorý ovplyvňuje každého z nás. Sú to rýhy alebo záhyby na povrchu pokožky, ktoré sa objavujú najmä na tvári, krku a rukách. Vznikajú najmä v dôsledku stratu elasticity a pevnosti kože, ktoré sú spôsobené úbytkom kolagénu a elastínu v koži, ktoré sa prirodzene degradujú s vekom.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k tvorbe vrások, okrem veku. Medzi najčastejšie patrí nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu, fajčenie, nezdravá strava, nedostatok spánku, stres, dehydratácia a nadmerné používanie kozmetických výrobkov.

Na zmiernenie a prevenciu vzniku vrások existuje mnoho prírodných a umelých spôsobov. Medzi prírodné metódy patrí zdravá strava, dostatočné množstvo spánku, cvičenie a zdravý životný štýl. Môžete tiež používať prírodné ingrediencie na zlepšenie vzhľadu vašej pokožky, ako sú aloe vera, vitamín E, retinol, ovocné kyseliny a iné.

Okrem toho existujú aj rôzne umelé metódy, ako napríklad kozmetické ošetrenia, ako sú napríklad botox, kyselina hyalurónová, laserové ošetrenia a podobne. Tieto metódy sú však často drahé a nie sú pre každého vhodné.

Ak máte záujem o liečbu vrások, odporúča sa konzultovať s dermatológom alebo odborníkom na krásu, ktorý vám môže pomôcť zvoliť si najlepšie riešenie pre váš konkrétny problém a typ pokožky.

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sú tmavé alebo hnedé škvrny na koži, ktoré vznikajú kvôli prebytku melanínu. Tento pigment je zodpovedný za farbu kože a slúži ako ochrana proti slnečnému žiareniu. Avšak, v prípade nadmerného množstva melanínu sa môžu vytvoriť tmavé škvrny, ktoré sú známkou pigmentových škvŕn.

Pigmentové škvrny môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane:

  1. Slnečné žiarenie: Príliš veľa slnečného žiarenia môže spôsobiť nadmerné tvorbu melanínu a vytvorenie pigmentových škvŕn.
  2. Starnutie: S vekom sa koža stáva tenšou a stráca schopnosť produkovať melanín rovnomerne, čo môže spôsobiť vznik tmavých škvŕn.
  3. Hormonálne zmeny: Hormonálne zmeny, ako je tehotenstvo alebo užívanie hormonálnych liekov, môžu spôsobiť vznik pigmentových škvŕn.
  4. Zranenia: Ak je koža zranená alebo podráždená, môže sa vytvoriť tmavá škvrna.

Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn alebo ich minimalizovať. Niektoré z týchto spôsobov zahŕňajú:

  1. Ochrana pred slnečným žiarením: Používanie opaľovacieho krému s vysokým SPF a nosenie ochranného oblečenia môže pomôcť minimalizovať tvorbu pigmentových škvŕn.
  2. Použitie kozmetických prípravkov: Niektoré kozmetické prípravky, ako napríklad krémy a séra na báze vitamínu C alebo alfa-hydroxykyselín, môžu pomôcť zlepšiť vzhľad kože a minimalizovať pigmentové škvrny.
  3. Laserová terapia: Laserová terapia môže pomôcť rozptýliť tmavé pigmenty a zlepšiť vzhľad kože.
  4. Chirurgické odstránenie: V niektorých prípadoch sa pigmentové škvrny môžu odstrániť chirurgicky.
  5. Doma pripravené masky: Niektoré doma pripravené masky a prírodné prípravky, ako napríklad med alebo citrónová šťava.

Mykóza

Mykóza je ochorenie spôsobené infekciou rôznymi druhmi hubami. Huby sú mikroorganizmy, ktoré sa môžu nachádzať v pôde, vzduchu, vode a na rôznych povrchoch, ako sú napríklad rastliny alebo zvieratá. Mykózy môžu postihnúť ľudské telo v rôznych formách a miestach, ako sú napríklad pokožka, nechty, sliznice alebo vnútorné orgány.

Mykózy sa môžu prenášať rôznymi spôsobmi, ako sú dotyky s kontaminovanými povrchmi, kontakt so zvieratami, používanie zdieľaných predmetov ako sú uteráky, oblečenie, obuv a podobne. Vyskytujú sa najčastejšie u ľudí s oslabenou imunitou, u diabetikov, u pacientov s ochoreniami krvného obehu alebo trpiacimi obezitou.

Medzi najčastejšie druhy mykóz patrí kandidóza, ktorá je spôsobená kvasinkou Candida a postihuje sliznice, pokožku alebo nechty, detská hlavičková plesňa (tinea capitis), ktorá sa prejavuje lupinami, svrbivosťou a vypadávaním vlasov, ale aj iné typy kožných mykóz ako napríklad ringworm, ktorá sa prejavuje vyrážkou a svrbením v tvare kruhu na koži, alebo onychomykóza, ktorá postihuje nechty.

Liečba mykóz zvyčajne zahŕňa použitie protiplesňových liekov, ktoré sa môžu užívať vo forme tabliet alebo krémov a mastí, ktoré sa aplikujú na postihnuté miesta. Okrem toho môže byť dôležité dodržiavať základné hygienické opatrenia, ako sú časté umývanie rúk, používanie vlastných uterákov a oblečenia, alebo vyhýbanie sa zdieľaným priestorom, ako sú sprchy a kúpeľne.

Preventívne opatrenia zahŕňajú aj používanie obuvi na verejných miestach ako sú telocvične, plavárne alebo sauny, ale aj nosenie rukavíc pri záhradníckych prácach alebo pri kontakte so zvieratami. Dôležité je aj udržiavanie imunitného systému zdravého a dodržiavanie zdravého životného štýlu.

Lieky na kožné problémy

Existuje mnoho rôznych liekov na kožné problémy, ktoré sú určené na liečbu rôznych ochorení kože, ako sú napríklad akné, ekzémy, psoriáza, dermatitída, lupus erythematosus a ďalšie. Tu je zhrnutie niektorých z týchto liekov:

  1. Retinoidy: Retinoidy sú deriváty vitamínu A, ktoré sa používajú na liečbu akné a niektorých foriem psoriázy. Patrí sem napríklad izotretinoin, ktorý sa užíva v kapsulách, ale aj topické formy ako retinol a tretinoin.
  2. Steroidy: Steroidy sú syntetické hormóny, ktoré majú protizápalové účinky a používajú sa na liečbu ekzémov, psoriázy a iných kožných problémov. Patrí sem napríklad hydrokortizón a betametazón.
  3. Antihistaminiká: Antihistaminiká sa používajú na liečbu kožných problémov spojených s alergickými reakciami, ako sú napríklad svrbenie, vyrážky a podobne. Patrí sem napríklad cetirizín a loratadín.
  4. Imunomodulačné lieky: Tieto lieky ovplyvňujú imunitný systém a používajú sa na liečbu kožných ochorení, ako je napríklad atopický ekzém. Patrí sem napríklad takrolimus a pimekrolimus.
  5. Antibiotiká: Antibiotiká sa používajú na liečbu kožných infekcií, ktoré sú spôsobené baktériami. Patrí sem napríklad tetracyklíny a makrolidy.
  6. Antifungálne lieky: Tieto lieky sa používajú na liečbu kožných infekcií spôsobených hubami, ako je napríklad kandidóza. Patrí sem napríklad klotrimazol a mikonazol.

Je dôležité mať na pamäti, že každý liek má svoje vlastné riziká a vedľajšie účinky, preto je dôležité konzultovať s lekárom pred použitím akýchkoľvek liekov na kožné problémy. Lekár môže predpísať najvhodnejší liek a dávkovanie na základe typu kožného ochorenia a individuálnych potrieb pacienta.

Opaľovací krém na kožu

Opaľovací krém na kožu je produkt určený na ochranu pokožky pred slnečnými lúčmi. Jeho použitie je dôležité najmä v lete a počas slnečných dovoleniek, kedy je koža vystavená silnému UV žiareniu, ktoré môže spôsobiť rôzne kožné problémy, vrátane popálenín, pigmentových škvŕn, vrások a dokonca aj rakoviny kože.

Opaľovací krém sa aplikuje na pokožku pred vystavením slnku a jeho účinok trvá obvykle niekoľko hodín. Je dôležité si vybrať správny typ opaľovacieho krému, ktorý bude zodpovedať vašemu typu pleti a potrebám kože. Opaľovacie krémy sa líšia v ochrannom faktore (SPF), ktorý určuje množstvo UV žiarenia, ktoré dokáže zastaviť. Čím vyšší SPF, tým lepšiu ochranu poskytuje, ale treba si uvedomiť, že vysoký SPF neznamená 100% ochranu a pokožka môže byť aj s takouto ochranou poškodená.

Okrem ochrany pred slnkom, mnoho opaľovacích krémov obsahuje aj rôzne zložky, ktoré pridávajú ďalšie benefity pre pokožku, ako napríklad hydratáciu, boj proti starnutiu, zlepšenie textúry a farby pleti. Medzi takéto zložky patria napríklad vitamíny, antioxidanty, hydratačné látky, extrakty rastlín a mnoho ďalších.

Pri výbere opaľovacieho krému je dôležité si vybrať kvalitný produkt od renomovanej značky a pozorne si prečítať informácie na obale, aby ste si boli istí, že produkt obsahuje všetky potrebné zložky a neobsahuje žiadne škodlivé látky. Vždy si treba dávať pozor aj na dátum expirácie, pretože opaľovacie krémy po uplynutí tohto dátumu môžu byť neúčinné alebo dokonca škodlivé pre pokožku.

Prevencia kožných problémov

Prevencia kožných problémov zahŕňa:

  • Zmena stravovacích návykov – zahrnutie potravín bohatých na živiny, ako sú vitamíny a minerály, do stravy môže pomôcť udržať zdravú kožu.
  • Pravidelné cvičenie a fyzická aktivita – pravidelné cvičenie a fyzická aktivita môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh a zlepšiť zdravie kože.
  • Minimalizácia kontaktu s alergénmi a podráždením – minimalizácia kontaktu s alergénmi a podráždením kože môže pomôcť zmierniť riziko kožných problémov.
  • Používanie krémov a mastí – používanie krémov a mastí môže pomôcť udržiavať zdravú a hydratovanú kožu.

Suplementy na kožu

Kožné choroby sú častým problémom, ktorým trpia milióny ľudí po celom svete. Niektoré kožné choroby sú bežné a môžu byť liečené liekmi na predpis alebo overenými domácimi liečebnými metódami, zatiaľ čo iné sú zriedkavejšie a môžu byť veľmi ťažké na liečbu. Okrem tradičných liečebných metód a liekov existujú aj rôzne doplnky stravy a vitamíny, ktoré sa používajú na liečbu kožných chorôb. V tomto článku si preto predstavíme niektoré z najobľúbenejších doplnkov stravy a vitamínov, ktoré sa používajú na liečbu kožných chorôb.

Vitamín A

Vitamín A je kľúčový pre zdravú pokožku a jeho nedostatok môže viesť k rôznym kožným problémom, vrátane suchej pokožky, lupín a vyrážok. Tiež sa používa na liečbu akné a iných kožných problémov. Nachádza sa v rôznych potravinách, ako sú pečeň, mrkva a brokolica, ale tiež sa dá kúpiť ako doplnok stravy.

Vitamín D

Vitamín D sa vyrába priamo v pokožke pri kontakte s UV žiarením slnka. Jeho nedostatok môže viesť k mnohým kožným problémom, ako sú ekzémy, psoriáza a iné zápalové ochorenia kože. Môže sa tiež dostať do tela cez stravu, ako sú ryby a mliečne výrobky, ale väčšina ľudí si ho dopĺňa vo forme doplnkov stravy.

Vitamín E

Vitamín E je antioxidant, ktorý pomáha chrániť pokožku pred škodlivými voľnými radikálmi. Je tiež účinný pri liečbe kožných problémov, ako sú akné a jazvy. Nachádza sa v rôznych potravinách, ako sú orechy a semienka, ale aj vo forme doplnkov stravy.

Zinok

Zinok je minerál, ktorý sa používa na liečbu rôznych kožných problémov, ako sú akné, ekzémy a psoriáza. Nachádza sa v rôznych potravinách, ako sú mäso, morské plody a strukoviny, ale aj vo forme doplnkov stravy.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega -3 mastné kyseliny sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a sú dôležité pre zdravie pokožky. Tieto mastné kyseliny sa nachádzajú v rybom oleji, orechoch a semenách a tiež sa dajú kúpiť ako doplnky stravy.

Probiotiká

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v tráviacom trakte a sú dôležité pre zdravie kože. Používajú sa na liečbu rôznych kožných ochorení, ako sú akné, ekzémy a rosacea. Probiotiká sa nachádzajú v potravinách, ako sú jogurty a kefíry, ale tiež sa dajú kúpiť ako doplnky stravy.

Kurkuma

Kurkuma je korenie, ktoré má protizápalové a antibakteriálne účinky a tiež je účinná pri liečbe kožných problémov, ako sú akné a ekzémy. Používa sa vo čínskej medicíne už po stáročia, ale tiež sa dá kúpiť ako doplnok stravy.

Kolagén

Kolagén je proteín, ktorý tvorí väzivo v tele, vrátane pokožky. Používa sa na liečbu kožných problémov, ako sú vrásky a strata elasticity pokožky. Nachádza sa v mäse, rybách a mliečnych výrobkoch, ale tiež sa dá kúpiť ako doplnok stravy.

Je dôležité poznamenať, že tieto doplnky stravy a vitamíny by nemali byť používané ako náhrada za tradičnú liečbu kožných chorôb a mali by byť užívané len pod dohľadom lekára alebo odborníka v oblasti výživy. Okrem toho by sa mali dodržiavať odporúčané dávky a neprekračovať maximálne dávky uvedené na obale.

Výhody týchto doplnkov stravy a vitamínov sú však veľmi pozitívne a môžu byť účinnou súčasťou liečby kožných chorôb. Ak máte akékoľvek obavy alebo otázky, poraďte sa so svojím lekárom alebo odborníkom v oblasti výživy.

Problémy s kožou: záver

Problémy s kožou sú časté a majú vplyv na naše zdravie a pohodu. Príčiny kožných problémov môžu byť rôzne, vrátane genetiky, zlého stravovania, stresu a alergií. Liečba kožných problémov závisí od príčiny a môže zahŕňať použitie krémov, mastí a liekov, ako aj zmenu stravovacích návykov a minimalizáciu kontaktu s alergénmi.

Odporúčame vám

  • ZINKOROT 25 mg 50 tabliet
    ZINKOROT 25 mg 50 tabliet
  • LIVSANE Kolagén pre krásnu pokožku čerešňová príchuť 28 ampuliek
    LIVSANE Kolagén pre krásnu pokožku čerešňová príchuť 28…
  • LA ROCHE-POSAY Toleriane sensitive riche 40 ml
    LA ROCHE-POSAY Toleriane sensitive riche 40 ml
  • OILATUM Emollient 500 ml
    OILATUM Emollient 500 ml
  • CYTEAL Dermálny roztok 250 ml
    CYTEAL Dermálny roztok 250 ml
  • STRATADERM Silikónový gél na jazvy 50 g
    STRATADERM Silikónový gél na jazvy 50 g
  • VICHY Dermablend 3D korekčný make-up 35 sand 30 ml
    VICHY Dermablend 3D korekčný make-up 35 sand 30 ml
  • KAWAR Čierne bahno 700 g
    KAWAR Čierne bahno 700 g
  • MICETAL krém 15 g
    MICETAL krém 15 g
  • CANESTEN GYN Kombi vaginálna tableta 500 mg + krém 20 g
    CANESTEN GYN Kombi vaginálna tableta 500 mg + krém 20 g
  • INFADOLAN 30 g
    INFADOLAN 30 g
  • BALNEUM Hermal plus 200 ml
    BALNEUM Hermal plus 200 ml
  • MICETAL roztok 30 ml
    MICETAL roztok 30 ml
  • CANESPOR Krém 15 g
    CANESPOR Krém 15 g
  • CANDIBENE Krém 20 g
    CANDIBENE Krém 20 g
  • ENERGY Vironal 30 ml
    ENERGY Vironal 30 ml
  • CANNADERM Mycosin krém proti plesniam 30 g
    CANNADERM Mycosin krém proti plesniam 30 g
  • VICHY Dermablend 3D korektor 25 nude 30 ml
    VICHY Dermablend 3D korektor 25 nude 30 ml
  • VICHY Dermablend 3D Korektor 45 gold 30 ml
    VICHY Dermablend 3D Korektor 45 gold 30 ml
  • VITAR Vazelína aloe vera 110 g
    VITAR Vazelína aloe vera 110 g
Tags: koža

Podobné články

Kolostrum - 4 super účinky pre zdravie

Kolostrum – 4 super účinky pre zdravie

by ffdoplnkyadmin
20. marca 2023
0

Kolostrum je hustá, žltkastá tekutina, ktorú samice cicavcov produkujú tesne pred a po pôrode ako prvý druh mlieka pre svoje...

Selén - 8 super účinkov pre zdravie

Selén – 8 super účinkov pre zdravie

by ffdoplnkyadmin
17. marca 2023
0

Selén je minerál, ktorý je potrebný pre správne fungovanie tela. Je to stopový prvok, čo znamená, že sa v tele...

Kyselina boritá - 5 účinkov na zdravie

Kyselina boritá – 5 účinkov na zdravie

by ffdoplnkyadmin
18. marca 2023
0

Kyselina boritá, alebo borátová kyselina, je zlúčenina boru a kyseliny, s chemickým vzorcom H3BO3. Táto zlúčenina sa bežne používa ako...

Oxidačný stres - 5 spôsobov ako ho zmierniť

Oxidačný stres – 5 spôsobov ako ho zmierniť

by ffdoplnkyadmin
16. marca 2023
0

Oxidačný stres je nerovnováha medzi tvorbou voľných radikálov a ochranou pred nimi. Voľné radikály sú molekuly, ktoré majú nesparovaný elektrón...

Next Post

Zdravé trávenie - príznaky, príčiny a liečba tráviacich problémov

Odporúčame

Vajce - 6 účinkov na zdravie

Vajce – 6 účinkov na zdravie

14. marca 2023
Únava a jej príčiny Ako sa vyhnúť preťaženiu organizmu

Únava a jej príčiny: Ako sa vyhnúť preťaženiu organizmu

15. marca 2023

Najobľúbenejšie

  • Kolostrum - 4 super účinky pre zdravie

    Kolostrum – 4 super účinky pre zdravie

    586 zdieľaní
    Share 234 Tweet 147
  • Molibdén – 7 super účinkov na zdravie

    586 zdieľaní
    Share 234 Tweet 147
  • Lactobacillus paracasei – 7 účinkov na zdravie

    585 zdieľaní
    Share 234 Tweet 146
  • Jód – 7 super účinkov na naše telo

    585 zdieľaní
    Share 234 Tweet 146
  • Šumivé magnézium – 5 super účinkov pre naše zdravie

    585 zdieľaní
    Share 234 Tweet 146
FItDoplnky.sk

Fitdoplnky.sk je internetový magazín, ktorý sa špecializuje na fitness a wellness. Našou víziou je pomôcť našim čitateľom dosiahnuť ich ciele a zlepšiť ich zdravie a pohodu. Sme presvedčení, že vhodne zvolené doplnky môžu byť dôležitým krokom k dosiahnutiu toho, čo si predstavujú.

  • Podmienky používania webovej stránky
  • Vyhlásenie o pridružených odkazoch
  • Ochrana osobných údajov

© 2023 FitDoplnky.sk

Žiadny výsledok
Zobraziť všetko
  • Vitamíny
  • Minerály
  • Doplnky stravy
  • Bylinky
  • Články
  • Poradňa
  • Potraviny
  • Čaje
  • Recepty
  • Choroby

© 2023 FitDoplnky.sk

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In