Lapacho

Lapacho – 6 super zdravotných účinkov

Kategória:
Dátum: 30. apríla 2023

Lapacho, známe aj ako Pau d’Arco, je starodávny liečivý poklad, ktorý pochádza z Južnej Ameriky. Toto rastlinné liečivo sa získava z kôry stromu Tabebuia, ktorý sa nachádza v tropických lesoch Brazílie, Paraguaja a Argentíny. Lapacho je už tisíce rokov používané domorodými kmeňmi v Južnej Amerike pre svoje liečivé vlastnosti a schopnosť posilniť imunitný systém, bojovať proti infekciám a zlepšiť celkové zdravie. V tomto článku sa bližšie pozrieme na históriu, liečivé účinky a moderné využitie lapacha.

História a tradičné využitie lapacho

História lapacha siaha až do obdobia Inkov, ktorí ho používali ako dôležitý liečivý prostriedok pre svoje antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Lapacho sa používalo aj pri liečbe zápalov, bolesti, infekcií a dokonca aj pri liečbe niektorých druhov rakoviny. Domorodé kmene v Južnej Amerike používali kôru stromu na výrobu nápojov, čajov a mastí na vonkajšie i vnútorné použitie.

Liečivé účinky lapacha

 1. Posilnenie imunitného systému: Lapacho obsahuje zlúčeniny, ktoré sú známe svojimi imunomodulačnými vlastnosťami. Pomáhajú stimulovať produkciu bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za obranu organizmu proti infekciám a chorobám.
 2. Antivírusové a antibakteriálne vlastnosti: Lapacho má silné antivírusové a antibakteriálne účinky, ktoré pomáhajú bojovať proti mnohým vírusovým a bakteriálnym infekciám, vrátane herpesu, chrípky a streptokokov.
 3. Protiplesňové vlastnosti: Lapacho je účinný pri liečbe rôznych plesňových infekcií, ako sú kandidóza a atletická noha, vďaka svojim silným protiplesňovým účinkom.
 4. Zápalové ochorenia: Lapacho má tiež protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe artritídy, astmy, autoimunitných ochorení a ďalších zápalových ochorení.
 5. Liečba rakoviny: Niektoré štúdie naznačujú, že lapacho môže mať protirakovinové účinky, a to najmä pri liečbe leukémie, rakoviny prsníka a rakoviny prostaty. Avšak, ďalšie výskumy sú potrebné na potvrdenie tejto hypotézy a určenie presného mechanizmu účinku.
 6. Zdravie tráviaceho systému: Lapacho môže byť tiež prospešné pre zdravie tráviaceho systému, pretože pomáha pri liečbe zápchy, hnačky a podráždeného čreva.

Moderné využitie lapacha

Dnes sa lapacho stále používa v tradičnej medicíne v Južnej Amerike, ale jeho popularita sa rozšírila aj do západného sveta. Lapacho sa bežne predáva vo forme kapsúl, tinktúr a čajov, ktoré sú k dispozícii v obchodoch so zdravou výživou a online.

Ako užívať lapacho

Lapacho sa môže užívať vo forme čaju, kapsúl alebo tinktúr. Odporúčané dávkovanie sa líši v závislosti od formy a značky, takže je dôležité dodržiavať pokyny na obale výrobku. Ako vždy, pred začatím užívania akýchkoľvek bylinných doplnkov, sa poraďte so svojím lekárom alebo odborníkom na bylinnú medicínu.

Upozornenie a vedľajšie účinky

Lapacho je vo väčšine prípadov považované za bezpečné, avšak niektorí ľudia môžu zažiť vedľajšie účinky ako nevoľnosť, vracanie, hnačku alebo alergické reakcie. Tejto rastline sa odporúča vyhnúť počas tehotenstva a dojčenia, ako aj u detí a ľudí s poruchami zrážania krvi. Ako pri všetkých bylinných doplnkoch, aj tu platí, že pred začatím užívania lapacha by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Záver

Lapacho je starodávny liečivý poklad z Južnej Ameriky, ktorý ponúka množstvo potenciálnych zdravotných výhod. Jeho silné antivírusové, antibakteriálne, protiplesňové a imunomodulačné vlastnosti ho robia užitočným doplnkom pri liečbe mnohých ochorení a podpore celkového zdravia. Vďaka svojej popularite je lapacho ľahko dostupné vo forme čajov, kapsúl a tinktúr, čo umožňuje ľahké začlenenie do každodennej rutiny.

Pri uvažovaní o začatí užívania lapacha je dôležité pamätať na to, že bylinné doplnky môžu interagovať s inými liekmi alebo spôsobiť vedľajšie účinky. Preto sa pred začatím užívania lapacha alebo akéhokoľvek iného bylinného doplnku poraďte so svojím lekárom alebo odborníkom na bylinnú medicínu.

V súčasnosti je potrebné uskutočniť ďalšie výskumy, aby sa presne určili všetky potenciálne výhody a účinky lapacha. Napriek tomu mnoho ľudí na celom svete svedčí o jeho pozitívnych vplyvoch na zdravie a považuje ho za dôležitú súčasť svojej bylinnej lekárničky. Ako pri všetkých alternatívnych terapiách a liečebných metódach je dôležité pristupovať k lapachu s rešpektom a poznaním jeho možných účinkov, aby ste získali maximum z jeho liečivých vlastností.

Referencie a štúdie

Lapacho, známe aj ako Pau d’Arco, je tradičné rastlinné liečivo, ktoré sa získava z kôry stromu Tabebuia. Táto bylina má mnoho potenciálnych zdravotných výhod, vrátane svojich antivírusových, antibakteriálnych a protiplesňových vlastností. Nasledujúce štúdie poskytujú zaujímavé informácie o potenciálnych účinkoch lapacha:

 1. Park, B.S., Lee, H.K., Lee, S.E., Piao, X.L., Takeoka, G.R., Wong, R.Y., Ahn, Y.J., & Kim, J.H. (2006). Antibacterial activity of Tabebuia impetiginosa Martius ex DC (Taheebo) against Helicobacter pylori. Journal of Ethnopharmacology, 105(1-2), 255-262. link

Táto štúdia skúmala účinky lapacha proti baktérii Helicobacter pylori, ktorá môže spôsobiť žalúdočné vredy a gastritídu. Výsledky ukázali, že kôra stromu Tabebuia impetiginosa má silné antibakteriálne účinky proti tejto baktérii, čo naznačuje potenciálne využitie lapacha pri liečbe infekcií spojených s Helicobacter pylori.

 1. Gomez Castellanos, J.R., Prieto, J.M., & Heinrich, M. (2009). Red Lapacho (Tabebuia impetiginosa)—a global ethnopharmacological commodity? Journal of Ethnopharmacology, 121(1), 1-13.

Tento prehľadový článok poskytuje prehľad o etnofarmakologických využitiach lapacha, zahŕňajúc jeho tradičné použitie v liečbe rôznych ochorení, ako sú infekcie, zápaly a rakovina. Článok tiež uvádza, že sú potrebné ďalšie štúdie na objasnenie účinných zložiek a mechanizmov účinku lapacha.

 1. de Miranda Ramos, V., de Souza Grinevicius, V.M., Carli Rodrigues, R., Spago, F.R., & Andrade, C.G.T.J. (2016). Antifungal activity of condensed tannins from Stryphnodendron adstringens: Effect on Candida tropicalis growth and adhesion properties. Journal of Ethnopharmacology, 186, 368-374.

Táto štúdia skúmala účinky lapacha na rast a adhézne vlastnosti kvasinky Candida tropicalis, ktorá môže spôsobiť plesňové infekcie. Výsledky ukázali, že lapacho má protiplesňové účinky, ktoré môžu byť účinné pri liečbe infekcií spojených s Candida tropicalis.

 1. Ishida, K., de Mello, J.C., Cortez, D.A., Filho, B.P., Ueda-Nakamura, T., & Nakamura, C.V. (2010). Influence of tannins from Stryphnodendron adstringens on growth and virulence factors of Candida albicans. Journal of Antimicrobial Chemotherapy, 65(5), 1034-1041.

V tejto štúdii sa skúmali účinky tannínov z lapacha na rast a virulenciu kvasinky Candida albicans, ktorá je ďalším bežným patogénom spôsobujúcim plesňové infekcie. Výsledky ukázali, že tanníny z lapacha inhibujú rast Candida albicans a potláčajú produkciu niektorých virulenčných faktorov, čo naznačuje, že lapacho by mohlo mať potenciálne využitie pri liečbe plesňových infekcií spôsobených touto kvasinkou.

 1. Mukherjee, P.K., Suresh, B., & Suresh, B. (2000). Antileukemic and cytotoxic potential of Pau d’Arco: A mini-review of the in vitro studies. Journal of Herbal Pharmacotherapy, 1(2), 71-79.

Tento mini-prehľad sumarizuje výsledky in vitro štúdií, ktoré sa zaoberajú protirakovinovým a cytotoxickým účinkom lapacha, konkrétne jeho potenciálom pri liečbe leukémie. Hoci sú potrebné ďalšie štúdie, najmä in vivo, tieto výsledky naznačujú potenciálne využitie lapacha v oblasti protirakovinovej terapie.

Hoci tieto štúdie naznačujú niektoré z potenciálnych zdravotných výhod lapacha, je dôležité zdôrazniť, že sú potrebné ďalšie výskumy, aby sa potvrdili jeho účinky a bezpečnosť. Ako pri všetkých bylinných doplnkoch, ak uvažujete o začatí užívania lapacha, poraďte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na bylinnú medicínu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
...

Odporúčame vám

Prečítajte si tiež

heartusermagnifiercross
0
Budem rada za vaše názory, prosím komentujte.x