Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú skupina ochorení, ktoré postihujú srdce a cievny systém. Medzi ne patria koronárna choroba srdca, srdcové zlyhávanie, mozgová príhoda a vysoký krvný tlak. KVO sú hlavnou príčinou úmrtia na celom svete, pričom mnoho z týchto úmrtí je možné predísť prostredníctvom zmeny životného štýlu a lekárskeho zásahu. V tomto článku sa pozrieme na príčiny KVO, spôsoby prevencie a význam vedeckých štúdií, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť tieto ochorenia.
Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu prispieť k rozvoju KVO:
Genetika: Genetická predispozícia môže zvýšiť riziko vzniku KVO. Štúdie ukazujú, že osoby s rodinnou anamnézou KVO majú vyššie riziko vzniku týchto ochorení (1).
Vek: Riziko KVO zvyšuje vek. Starší ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku KVO ako mladší (2).
Pohlavie: Muži majú vyššie riziko vzniku KVO ako ženy. Avšak po menopauze sa riziko u žien zvyšuje a stáva sa podobné mužom (3).
Fajčenie: Fajčenie je jedným z hlavných modifikovateľných rizikových faktorov pre KVO. Fajčenie poškodzuje cievy a zvyšuje riziko krvných zrazenín (4).
Vysoký krvný tlak: Vysoký krvný tlak zvyšuje zaťaženie srdca a ciev a môže prispieť k rozvoju KVO (5).
Dyslipidémia: Vysoká hladina cholesterolu a triglyceridov v krvi môže prispieť k ukladaniu tukových plátov v cievach, čo zvyšuje riziko KVO (6).
Diabetes: Osoby s diabetom majú vyššie riziko vzniku KVO, pretože diabetes môže poškodzovať cievy a zvyšovať riziko krvných zrazenín (7).
Nadváha a obezita: Nadváha a obezita zvyšujú riziko KVO, pretože sú spojené s inými rizikovými faktormi, ako sú vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a zvýšená hladina cukru v krvi (8).
Prevencia KVO zahŕňa zmenu životného štýlu, ako aj lekársku kontrolu a liečbu rizikových faktorov:
Zdravá strava: Strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, chudé mäso a nízkotučné mliečne výrobky môže pomôcť znížiť riziko KVO (10).
Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko KVO tým, že zlepšuje kardiovaskulárnu kondíciu, znižuje krvný tlak a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť (11).
Udržiavanie zdravej hmotnosti: Udržiavanie zdravej hmotnosti znižuje riziko KVO tým, že znižuje zaťaženie srdca a ciev (12).
Prestať fajčiť: Prestatím fajčenia sa znižuje riziko KVO, pretože fajčenie je jedným z hlavných modifikovateľných rizikových faktorov (13).
Kontrola krvného tlaku, cholesterolu a cukru: Pravidelná kontrola krvného tlaku, cholesterolu a hladiny cukru v krvi a ich riadenie prostredníctvom liekov a zmeny životného štýlu môže pomôcť predchádzať KVO (14).
Vedecké štúdie nám poskytujú dôkazy o príčinách, rizikových faktoroch a prevencii KVO. Tieto štúdie nám pomáhajú lepšie pochopiť, ako môžeme zlepšiť naše zdravie a predchádzať KVO prostredníctvom zmeny životného štýlu a lekárskej kontroly a liečby rizikových faktorov.
Niektoré kľúčové štúdie zahŕňajú:
(1) Marenberg, M. E., Risch, N., & Berkman, L. F. (1994). Genetic susceptibility to death from coronary heart disease in a study of twins. New England Journal of Medicine, 330 (15), 1041-1046. link
(2) Lloyd-Jones, D. M., Leip, E. P., & Larson, M. G. (2006). Prediction of lifetime risk for cardiovascular disease by risk factor burden at 50 years of age. Circulation, 113(6), 791-798.
(3) Mosca, L., Benjamin, E. J., & Berra, K. (2011). Effectiveness-based guidelines for the prevention of cardiovascular disease in women—2011 update: a guideline from the American Heart Association. Circulation, 123(11), 1243-1262.
(4) Ambrose, J. A., & Barua, R. S. (2004). The pathophysiology of cigarette smoking and cardiovascular disease: an update. Journal of the American College of Cardiology, 43(10), 1731-1737.
(5) Whelton, P. K., Carey, R. M., & Aronow, W. S. (2017). ACC/AHA/AAPA/ABC/ACPM/AGS/APhA/ASH/ASPC/NMA/PCNA guideline for the prevention, detection, evaluation, and management of high blood pressure in adults. Journal of the American College of Cardiology, 71(19), e127-e248.
(6) Stone, N. J., Robinson, J. G., & Lichtenstein, A. H. (2014). 2013 ACC/AHA guideline on the treatment of blood cholesterol to reduce atherosclerotic cardiovascular risk in adults. Journal of the American College of Cardiology, 63(25), 2889-2934.
(7) Fox, C. S., Golden, S. H., & Anderson, C. (2015). Update on prevention of cardiovascular disease in adults with type 2 diabetes mellitus in light of recent evidence. Circulation, 132(8), 691-718.
(8) Yusuf, S., Hawken, S., & Ôunpuu, S. (2004). Effect of potentially modifiable risk factors associated with myocardial infarction in 52 countries (the INTERHEART study): case-control study. Lancet, 364(9438), 937-952.
(9) Estruch, R., Ros, E., & Salas-Salvadó, J. (2018). Primary prevention of cardiovascular disease with a Mediterranean diet supplemented with extra-virgin olive oil or nuts. New England Journal of Medicine, 378(25), e34.
(10) Appel, L. J., Moore, T. J., & Obarzanek, E. (1997). A clinical trial of the effects of dietary patterns on blood pressure. New England Journal of Medicine, 336(16), 1117-1124.
(11) Myers, J. (2003). Exercise and cardiovascular health. Circulation, 107(1), e2-e5.
(12) Lavie, C. J., Milani, R. V., & Ventura, H. O. (2009). Obesity and cardiovascular disease: risk factor, paradox, and impact of weight loss. Journal of the American College of Cardiology, 53(21), 1925-1932.
(13) Messner, B., & Bernhard, D. (2014). Smoking and cardiovascular disease: mechanisms of endothelial dysfunction and early atherogenesis. Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, 34(3), 509-515.
(14) Goff, D. C., Lloyd-Jones, D. M., & Bennett, G. (2014). 2013 ACC/AHA guideline on the assessment of cardiovascular risk: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines. Journal of the American College of Cardiology, 63(25), 2935-2959.
Kardiovaskulárne ochorenia predstavujú vážnu hrozbu pre zdravie ľudí na celom svete. Na základe vedeckých štúdií je možné lepšie pochopiť príčiny a rizikové faktory KVO a identifikovať spôsoby prevencie. Zmena životného štýlu, ako je zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, prestať fajčiť a udržiavanie zdravej hmotnosti, môže výrazne znížiť riziko KVO. Okrem toho je dôležité pravidelne kontrolovať a riadiť krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Vedecké štúdie sú neoceniteľným zdrojom informácií, ktoré nám pomáhajú zlepšiť naše zdravie a predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Ich výsledky nám poskytujú jasný obraz o tom, ako môžeme zlepšiť svoje zdravie a životy, a tiež informujú lekárov a odborníkov o najlepších postupoch v oblasti prevencie a liečby KVO.
Pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení je dôležité zamerať sa na zdravý životný štýl a správnu výživu. Niektoré doplnky stravy a bylinky môžu tiež prispieť k zlepšeniu srdcového a cievneho zdravia, avšak je dôležité zdôrazniť, že ich použitie by nemalo nahrádzať zdravú stravu a životný štýl. Pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov alebo bylín sa odporúča konzultovať s lekárom. Niektoré doplnky stravy a bylinky, ktoré môžu pomôcť pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, sú:
Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny, najmä EPA (eikosapentaénová kyselina) a DHA (dokosahexaénová kyselina), sa nachádzajú v rybách a rybom oleji. Štúdie ukazujú, že omega-3 mastné kyseliny môžu znižovať riziko srdcových ochorení tým, že znižujú zápaly, zlepšujú funkciu krvných cien a znižujú hladinu triglyceridov (1).
Koenzým Q10 (CoQ10): CoQ10 je antioxidant, ktorý sa prirodzene vyskytuje v tele a je potrebný pre bunkovú energetiku. Niektoré štúdie naznačujú, že doplnenie CoQ10 môže pomôcť zlepšiť srdcovú funkciu u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ako je srdcové zlyhávanie (2).
Červená ryža: Červená kvasnica ryža obsahuje látky podobné statínom, ktoré môžu pomôcť znižovať hladinu LDL cholesterolu („zlý“ cholesterol). Niektoré štúdie ukazujú, že červená kvasnica ryža môže byť účinná pri znížení rizika kardiovaskulárnych ochorení u niektorých ľudí (3).
Cesnak: Cesnak je známy svojimi pozitívnymi účinkami na srdce a cievy. Niektoré štúdie ukazujú, že cesnak môže pomôcť znižovať krvný tlak, zlepšovať funkciu krvných cien a znižovať hladinu cholesterolu (4).
Zelený čaj: Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť srdce a cievy pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Štúdie ukazujú, že konzumácia zeleného čaju môže znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení tým, že znižuje krvný tlak, zlepšuje funkciu krvných cien a znižuje hladinu LDL cholesterolu (5).
Arónia (Aronia melanocarpa): Arónia je bohatá na antioxidanty a má protizápalové vlastnosti. Štúdie naznačujú, že extrakt arónie môže zlepšiť zdravie srdca a ciev tým, že znižuje krvný tlak, zlepšuje funkciu krvných cien a znižuje hladinu cholesterolu (6).
Kurkuma: Kurkuma obsahuje zlúčeninu zvanú kurkumín, ktorá má silné protizápalové a antioxidantné vlastnosti. Niektoré štúdie naznačujú, že kurkuma môže pomôcť pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení tým, že znižuje zápaly, zlepšuje funkciu krvných cien a znižuje hladinu cholesterolu (7).
Resveratrol: Resveratrol je antioxidant, ktorý sa nachádza v hrozne a červenom víne. Niektoré štúdie ukazujú, že resveratrol môže mať pozitívne účinky na srdcové zdravie tým, že znižuje zápaly, zlepšuje funkciu krvných cien a znižuje hladinu cholesterolu (8).
Niacín (vitamín B3): Niacín je vitamín, ktorý môže pomôcť znižovať hladinu LDL cholesterolu a zvýšiť hladinu HDL cholesterolu („dobrý“ cholesterol). Niektoré štúdie ukazujú, že niacín môže byť účinný pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení (9).
Magnézium: Magnézium je dôležitý minerál, ktorý je potrebný pre srdce a cievy. Niektoré štúdie ukazujú, že doplnenie magnézia môže znižovať krvný tlak a zlepšovať srdcovú funkciu u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami (10).
Dôležité je pripomenúť, že doplnky stravy a bylinky by mali byť používané ako doplnok k zdravému životnému štýlu a nie ako náhrada.