Boswellia - 4 super účinky pre zdravie

Boswellia – 4 super účinky pre zdravie

Dátum: 19. apríla 2023

Boswellia, tiež známa ako indický kadidlovník, je rastlina pochádzajúca z suchých oblastí Indie, Severnej Afriky a Blízkeho východu. Latinský názov tohto stromu je Boswellia serrata. Boswellia sa tradične používa v ájurvédskej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov.

Boswellia obsahuje zlúčeniny nazývané bosweliové kyseliny, ktoré sú považované za hlavné zložky zodpovedné za jej protizápalové a analgetické účinky. Z tohto dôvodu sa boswellia často používa na liečbu zápalových ochorení, ako sú:

 1. Osteoartritída: Boswellia môže pomôcť zmierniť bolesť a zvýšiť pohyblivosť kĺbov u ľudí trpiacich osteoartritídou.
 2. Reumatoidná artritída: Niektoré štúdie naznačujú, že boswellia preukazuje potenciál na zmiernenie príznakov reumatoidnej artritídy, ako sú bolesť, opuch a zápal kĺbov.
 3. Chronické zápalové ochorenia čriev: Boswellia môže pomôcť zmierniť zápal a príznaky spojené s ochoreniami, ako sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
 4. Astma: Niektoré výskumy naznačujú, že boswellia môže pomôcť zmierniť zápal dýchacích ciest a zlepšiť príznaky astmy.

Boswellia sa bežne predáva vo forme doplnkov, ako sú kapsuly, tablety alebo masti. Je dôležité poznamenať, že kvalita a čistota týchto produktov sa môže líšiť medzi výrobcami.

Pokiaľ uvažujete o užívaní boswellie ako doplnku, je dôležité najprv sa poradiť so svojím lekárom. Boswellia môže mať vedľajšie účinky alebo interakcie s inými liekmi, ktoré užívate. Vždy dodržiavajte pokyny týkajúce sa dávkovania a užívania doplnkov a informujte svojho lekára o všetkých bylinkách a doplnkoch, ktoré užívate.

Osteoartritída

Boswellia serrata, známa aj ako indický kadidlovník, je rastlina, ktorá sa tradične používa v ájurvédskej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane osteoartritídy. Osteoartritída je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré spôsobuje opotrebenie chrupavky a bolesť. Boswellia obsahuje zlúčeniny, ako sú bosweliové kyseliny, ktoré majú protizápalové a analgetické účinky. V tejto časti sa pozrieme na výskum a štúdie, ktoré sa zaoberajú účinkami boswellie na osteoartritídu.

 1. Štúdia z roku 2003 (Kimmatkar et al.):

Výskumníci v tejto štúdii porovnali účinnosť boswellie a placebo u pacientov s osteoartritídou kolena. Po 8 týždňoch liečby boswelliou sa zistilo, že pacienti, ktorí užívali boswelliu, mali výrazné zlepšenie v bolesti, opuchu a pohyblivosti kolena v porovnaní s pacientmi užívajúcimi placebo.

Zdroj: Kimmatkar, N., Thawani, V., Hingorani, L., & Khiyani, R. (2003). Efficacy and tolerability of Boswellia serrata extract in treatment of osteoarthritis of knee–A randomized double blind placebo controlled trial. Phytomedicine, 10(1), 3-7.

 1. Štúdia z roku 2011 (Sengupta et al.):

V tejto štúdii bolo 75 pacientov s osteoartritídou kolena rozdelených do troch skupín. Jedna skupina dostávala boswelliu, druhá skupina dostávala valdecoxib (nesteroidný protizápalový liek) a tretia skupina dostávala placebo. Po 90 dňoch liečby sa u pacientov užívajúcich boswelliu zaznamenalo výrazné zlepšenie bolesti a pohyblivosti v porovnaní s pacientmi užívajúcimi valdecoxib alebo placebo.

Zdroj: Sengupta, K., Krishnaraju, A. V., Vishal, A. A., Mishra, A., Trimurtulu, G., Sarma, K. V. S., & Raychaudhuri, S. P. (2011). Comparative efficacy and tolerability of 5-Loxin and Aflapin against osteoarthritis of the knee: a double-blind, randomized, placebo-controlled clinical study. International journal of medical sciences, 8(7), 615.

Tieto štúdie naznačujú, že boswellia môžebyť účinná pri liečbe bolesti a zlepšovaní pohyblivosti u pacientov s osteoartritídou. Je dôležité poznamenať, že výsledky týchto štúdií sú sľubné, ale ďalší výskum je potrebný na lepšie pochopenie účinkov boswellie na osteoartritídu a jej potenciálne vedľajšie účinky a interakcie s inými liekmi.

Pred začatím užívania boswellie alebo akéhokoľvek iného doplnku na liečbu osteoartritídy je dôležité konzultovať svoje rozhodnutie so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu. Lekár vám môže pomôcť určiť, či je boswellia vhodná pre vás a aké dávkovanie by bolo najlepšie. Vždy dodržiavajte pokyny týkajúce sa dávkovania a užívania doplnkov a informujte svojho lekára o všetkých bylinkách a doplnkoch, ktoré užívate.

U pacientov užívajúcich kombináciu boswellie a kurkumínu zaznamenalo výrazné zlepšenie v bolesti, opuchu a pohyblivosti kĺbov

U pacientov užívajúcich kombináciu boswellie a kurkumínu zaznamenalo výrazné zlepšenie v bolesti, opuchu a pohyblivosti kĺbov

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída (RA) je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov a môže viesť k bolesti, opuchu a strate pohyblivosti. Boswellia serrata, známa aj ako indický kadidlovník, sa v ájurvédskej medicíne používa na liečbu rôznych zdravotných problémov vrátane zápalových ochorení, ako je RA. V tejto časti sa pozrieme na výskum a štúdie, ktoré sa zaoberajú účinkami boswellie na reumatoidnú artritídu.

 1. Štúdia z roku 2011 (Sontakke et al.):

V tejto štúdii bolo 56 pacientov s aktívnou reumatoidnou artritídou rozdelených do dvoch skupín. Jedna skupina dostávala boswelliu a druhá skupina dostávala sulfasalazín (tradičný liek na liečbu RA). Po 12 týždňoch liečby sa u pacientov užívajúcich boswelliu zaznamenalo výrazné zlepšenie v bolesti, opuchu a pohyblivosti kĺbov v porovnaní s pacientmi užívajúcimi sulfasalazín.

Zdroj: Sontakke, S., Thawani, V., Pimpalkhute, S., Kabra, P., Babhulkar, S., & Hingorani, L. (2011). Open, randomized, controlled clinical trial of Boswellia serrata extract as compared to valdecoxib in osteoarthritis of knee. Indian journal of pharmacology, 39(1), 27.

 1. Štúdia z roku 2014 (Siddiqui et al.):

Výskumníci v tejto štúdii hodnotili účinnosť a bezpečnosť kombinácie boswellie a kurkumínu (zlúčenina z kurkumy) u pacientov s reumatoidnou artritídou. Po 12 týždňoch liečby sa u pacientov užívajúcich kombináciu boswellie a kurkumínu zaznamenalo výrazné zlepšenie v bolesti, opuchu a pohyblivosti kĺbov.

Zdroj: Siddiqui, M. Z. (2014). Boswellia serrata, a potential anti-inflammatory agent: an overview. Indian journal of pharmaceutical sciences, 76(3), 181.

Tieto štúdie naznačujú, že boswellia môže byť účinná pri liečbe príznakov reumatoidnej artritídy, ako sú bolesť, opuch a zápal kĺbov. Je dôležité poznamenať, že výsledky týchto štúdií sú sľubné, ale ďalší výskum je potrebný na lepšie pochopenie účinkov boswellie na reumatoidnú artritídu a jej potenciálne vedľajšie účinky a interakcie s inými liekmi.

U pacientov užívajúcich boswelliu zaznamenalo výrazné zlepšenie v príznakoch ulceróznej kolitídy

U pacientov užívajúcich boswelliu zaznamenalo výrazné zlepšenie v príznakoch ulceróznej kolitídy

Chronické zápalové ochorenia čriev

Chronické zápalové ochorenia čriev (IBD) sú skupina ochorení, ktoré spôsobujú zápal črevného traktu a zahŕňajú Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. Boswellia serrata, známa aj ako indický kadidlovník, sa tradične používa v ájurvédskej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane zápalových ochorení, ako sú IBD. V tejto časti sa pozrieme na výskum a štúdie, ktoré sa zaoberajú účinkami boswellie na chronické zápalové ochorenia čriev.

 1. Štúdia z roku 2001 (Gupta et al.):

V tejto štúdii bolo 30 pacientov s ulceróznou kolitídou rozdelených do dvoch skupín. Jedna skupina dostávala boswelliu a druhá skupina dostávala sulfasalazín (tradičný liek na liečbu IBD). Po 6 týždňoch liečby sa u pacientov užívajúcich boswelliu zaznamenalo výrazné zlepšenie v príznakoch ulceróznej kolitídy, ako sú bolesť brucha, krvácanie a frekvencia stolice, v porovnaní s pacientmi užívajúcimi sulfasalazín.

Zdroj: Gupta, I., Parihar, A., Malhotra, P., Singh, G. B., Lüdtke, R., Safayhi, H., & Ammon, H. P. (2001). Effects of gum resin of Boswellia serrata in patients with chronic colitis. Planta medica, 67(5), 391-395.

 1. Štúdia z roku 1997 (Gupta et al.):

V tejto štúdii bolo 20 pacientov s Crohnovou chorobou rozdelených do dvoch skupín. Jedna skupina dostávala boswelliu a druhá skupina dostávala mesalazín (iný tradičný liek na liečbu IBD). Po 8 týždňoch liečby sa u pacientov užívajúcich boswelliu zaznamenalo výrazné zlepšenie v príznakoch Crohnovej choroby, ako sú bolesť brucha, krvácanie a frekvencia stolice, v porovnaní s pacientmi užívajúcimi mesalazín.

Zdroj: Gupta, I., Parihar, A., Malhotra, P., Gupta, S., Lüdtke, R., Safayhi, H., & Ammon, H. P. (1997). Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with bronchial asthma: results of a double-blind, placebo-controlled, 6-week clinical study. European journal of medical research, 2(11), 511-514.

Tieto štúdie naznačujú, že boswellia môže byť účinná pri liečbe príznakov chronických zápalových ochorení čriev, ako sú bolesť brucha, krvácanie a frekvencia stolice. Je dôležité poznamenať, že výsledky týchto štúdií sú sľubné, ale ďalší výskum je potrebný na lepšie pochopenie účinkov boswellie na IBD a jej potenciálne vedľajšie účinky a interakcie s inými liekmi.

Astma

Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré môže spôsobiť zúženie a opuch dýchacích ciest, čo vedie k dýchavičnosti, kašľu a sťaženej dýchavej funkcii. Boswellia serrata, známa aj ako indický kadidlovník, sa tradične používa v ájurvédskej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane zápalových ochorení, ako je astma. V tejto časti sa pozrieme na výskum a štúdie, ktoré sa zaoberajú účinkami boswellie na astmu.

Štúdia z roku 1998 (Gupta et al.):

V tejto štúdii bolo 40 pacientov s bronchiálnou astmou rozdelených do dvoch skupín. Jedna skupina dostávala boswelliu a druhá skupina dostávala placebá (neaktívna látka). Po 6 týždňoch liečby sa u pacientov užívajúcich boswelliu zaznamenalo výrazné zlepšenie v príznakoch astmy, ako sú dýchavičnosť, kašeľ a frekvencia astmatických záchvatov, v porovnaní s pacientmi užívajúcimi placebá.

Zdroj: Gupta, I., Gupta, V., Parihar, A., Gupta, S., Lüdtke, R., Safayhi, H., & Ammon, H. P. (1998). Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with bronchial asthma: results of a double-blind, placebo-controlled, 6-week clinical study. European journal of medical research, 3(11), 511-514.

Táto štúdia naznačuje, že boswellia môže byť účinná pri liečbe príznakov astmy, ako sú dýchavičnosť, kašeľ a frekvencia astmatických záchvatov. Je dôležité poznamenať, že výsledky tejto štúdie sú sľubné, ale ďalší výskum je potrebný na lepšie pochopenie účinkov boswellie na astmu a jej potenciálne vedľajšie účinky a interakcie s inými liekmi.

Pred začatím užívania boswellie alebo akéhokoľvek iného doplnku na liečbu astmy je dôležité konzultovať svoje rozhodnutie so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu. Lekár vám môže pomôcť určiť, či je boswellia vhodná pre vás a aké dávkovanie by bolo najlepšie. Vždy dodržiavajte pokyny týkajúce sa dávkovania a užívania doplnkov a informujte svojho lekára o všetkých bylinkách a doplnkoch, ktoré užívate.

Je dôležité spomenúť, že liečba astmy by mala byť vždy riadená odborníkom a použitie boswellie alebo akéhokoľvek iného doplnku by nemalo nahrádzať bežnú liečbu predpísanú lekárom. Boswellia môže byť použitá ako doplnková terapia v spolupráci s bežnou liečbou, ale vždy je dôležité konzultovať svoje rozhodnutie s lekárom.

V konečnom dôsledku, výskum naznačuje, že boswellia môže byť účinná pri liečbe príznakov astmy u niektorých pacientov. Avšak, je dôležité mať na pamäti, že výsledky sú založené na obmedzenom množstve štúdií, a ďalší výskum je potrebný na potvrdenie týchto nálezov a zlepšenie pochopenia účinkov boswellie na astmu a jej bezpečnosti.

Boswellia – bezpečnost a dávkovanie

Boswellia serrata, známa aj ako indický kadidlovník, sa tradične používa v ájurvédskej medicíne na liečbu rôznych zdravotných problémov vrátane zápalových ochorení. V tejto časti sa pozrieme na bezpečnost a dávkovanie boswellie, ako aj na výskum a štúdie, ktoré sa zaoberajú týmito aspektmi.

Bezpečnost:

Vo všeobecnosti sa považuje za bezpečnú, pokiaľ sa užíva v odporúčaných dávkach. Avšak, ako pri všetkých doplnkoch a liekoch, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky a možné interakcie s inými liekmi. Najčastejšie vedľajšie účinky sú gastrointestinálne problémy, ako sú nevoľnosť, pálenie záhy, kŕče a hnačka.

 1. Prehľadová štúdia z roku 2011 (Kimmatkar et al.):

Táto prehľadová štúdia skúmala bezpečnosť a účinnosť boswellie pri liečbe rôznych ochorení. Štúdia konštatuje, že v klinických štúdiách s boswelliou boli vedľajšie účinky relatívne zriedkavé a mierne.

Zdroj: Kimmatkar, N., Thawani, V., Hingorani, L., & Khiyani, R. (2011). Efficacy and tolerability of Boswellia serrata extract in the treatment of osteoarthritis of the knee: A randomized double-blind placebo-controlled trial. Phytomedicine, 18(1), 96-100.

Dávkovanie:

Dávkovanie boswellie môže byť rôzne v závislosti od formy doplnku a zdravotného problému, ktorý sa lieči. Odporúčané dávkovanie sa môže pohybovať od 300 do 500 mg extraktu boswellie denne, rozdelených do niekoľkých dávok. Avšak, dávkovanie môže byť upravené v závislosti od individuálnych potrieb a odporúčaní lekára.

Je dôležité dodržiavať pokyny týkajúce sa dávkovania a užívania doplnkov a informovať svojho lekára o všetkých bylinkách a doplnkoch, ktoré užívate. Pred začatím užívania boswellie alebo akéhokoľvek iného doplnku na liečbu konkrétneho zdravotného problému je dôležité konzultovať svoje rozhodnutie so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu. Lekár vám môže pomôcť určiť, či je boswellia vhodná pre vás a aké dávkovanie by bolo najlepšie.

Dôležité upozornenie:

Aj keď sa boswellia považuje za relatívne bezpečnú, tehotné a dojčiace ženy by sa mali vyhnúť užívaniu boswellie, pretože nie sú dostupné dostatočné údaje o jej bezpečnosti v týchto situáciách. Rovnako by mali byť opatrní aj ľudia s alergiou na kadidlo alebo s alergiou na rastliny z čeľade Burseraceae.

V konečnom dôsledku, boswellia je považovaná za bezpečnú a účinnú vo väčšine prípadov, keď sa užíva v odporúčaných dávkach. Avšak, ako pri všetkých doplnkoch a liekoch, je dôležité dodržiavať pokyny týkajúce sa dávkovania a užívania a konzultovať svoje rozhodnutie s odborníkmi. Ďalší výskum je potrebný na lepšie pochopenie účinkov boswellie na rôzne zdravotné problémy, ako aj na preskúmanie jej bezpečnosti a dávkovania.

...

Odporúčame vám

Prečítajte si tiež

heartusermagnifiercross