Boswelia 4 super účinky pre zdravie

Boswelia – 4 super účinky pre zdravie

Dátum: 17. mája 2023

Boswelia, známa tiež ako indický kadidlovník, je strom, ktorý sa nachádza v suchých oblastiach Indie, severnej Afriky a na Strednom východe. Z jeho kôry sa získava živicovitá látka, ktorá má významné protizápalové a analgetické vlastnosti. V tomto článku sa zameriame na výhody boswelie, jej účinné zložky a možnosti použitia v modernej medicíne.

Účinné zložky boswelie

Hlavnými účinnými zložkami boswelie sú boswelové kyseliny, ktoré sú zodpovedné za jej protizápalové a analgetické účinky. Tieto kyseliny znižujú produkciu zápalových látok a enzýmov, ktoré môžu spôsobiť bolesť a opuchy.

Výhody použitia boswelie

Boswelia sa v tradičnej ájurvédské medicíne používa na liečbu rôznych zdravotných problémov. Medzi hlavné výhody použitia boswelie patrí:

  1. Zmierňovanie artritídnej bolesti: Boswelia sa ukázala ako účinná pri zmierňovaní bolesti a zápalu spôsobených osteoartritídou a reumatoidnou artritídou.
  2. Astma: Boswelové kyseliny môžu pomôcť znižovať zápal dýchacích ciest a zlepšovať symptómy astmy.
  3. Inflamácia čriev: Boswelia môže pomôcť pri liečbe zápalových ochorení čriev, ako sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, tým, že znižuje zápal a pomáha udržiavať zdravé črevné tkanivo.
  4. Zdravie kože: Protižápalové vlastnosti boswelie môžu pomôcť pri liečbe kožných ochorení, ako sú ekzémy, lupienka a akné.

Formy a dávkovanie boswelie

Boswelia je dostupná v rôznych formách, vrátane kapsúl, tabliet, mastí a krémov. Dávkovanie boswelie závisí od formy, v ktorej sa užíva, a od konkrétneho zdravotného problému, ktorý sa lieči. Pred začatím užívania boswelie sa odporúča konzultovať s lekárom alebo odborníkom na bylinky, aby sa stanovila vhodná dávka a sledovali možné interakcie s inými liekmi.

Bezpečnostné opatrenia a vedľajšie účinky

Boswelia je vo väčšine prípadov považovaná za bezpečnú, ale môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky, ako sú nevoľnosť, žalúdočné kŕče alebo alergické reakcie. Tehotné a dojčiace ženy by mali pred užitím boswelie konzultovať svojho lekára.

Boswelia je prírodná látka s mnohými potenciálnymi výhodami pre zdravie, najmä pri liečbe chronických zápalových ochorení. S účinnými zložkami, ako sú boswelové kyseliny, boswelia ponúka prirodzenú alternatívu k liekom na bolesť a zápal. Pri správnom dávkovaní a dodržiavaní bezpečnostných opatrení môže byť boswelia účinným doplnkom k tradičnej medicíne.

Štúdie

V posledných rokoch sa na bosweliu uskutočnilo niekoľko výskumných štúdií, ktoré sa sústredili na jej protizápalové a analgetické vlastnosti. Nižšie sú uvedené niektoré štúdie, ktoré podporujú použitie boswelie pri liečbe rôznych zdravotných problémov:

  1. Osteoartritída: Štúdia z roku 2003 zverejnená v časopise “Phytomedicine” skúmala účinky boswelie na pacientov s osteoartritídou kolena. Výsledky ukázali, že boswelia zlepšila bolesť a pohyblivosť kolena u pacientov bez závažných vedľajších účinkov.
  2. Reumatoidná artritída: Štúdia z roku 2011 zverejnená v časopise “International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacology” skúmala účinky boswelie a kurkumy u pacientov s aktívnou reumatoidnou artritídou. Výsledky ukázali, že kombinácia týchto dvoch rastlín zlepšila príznaky artritídy bez významných nežiaducich účinkov.
  3. Astma: Štúdia z roku 1998 zverejnená v časopise “European Journal of Medical Research” skúmala účinky boswelie na pacientov s bronchiálnou astmou. Výsledky ukázali, že 70% pacientov zažilo zlepšenie príznakov astmy po užívaní boswelie.
  4. Inflamácia čriev: Štúdia z roku 2001 publikovaná v časopise “Alimentary Pharmacology and Therapeutics” skúmala účinky boswelie na pacientov s ulceróznou kolitídou. Výsledky ukázali, že boswelia bola rovnako účinná ako štandardná liečba mesalazínom pri zlepšovaní príznakov a znižovaní zápalu.

Hoci tieto štúdie sú sľubné, je potrebný ďalší výskum na plne pochopenie účinkov boswelie a jej optimálne dávkovanie pri liečbe rôznych zdravotných stavov. Preto je dôležité pred začatím užívania boswelie konzultovať svojho lekára alebo odborníka na bylinky, aby sa zabezpečilo správne použitie a dávkovanie tohto prírodného liečiva.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
...

Odporúčame vám

Prečítajte si tiež

heartusermagnifiercross
0
Budem rada za vaše názory, prosím komentujte.x